First commit.
authorNguyễn Hồng Quân <ng.hong.quan@gmail.com>
Thu, 25 Oct 2012 17:27:45 +0000 (00:27 +0700)
committerNguyễn Hồng Quân <ng.hong.quan@gmail.com>
Thu, 25 Oct 2012 17:27:45 +0000 (00:27 +0700)
43 files changed:
data/check-data.pl [new file with mode: 0755]
data/conjugation-el.xml [new file with mode: 0644]
data/conjugation-fr.xml [new file with mode: 0644]
data/conjugation-it.xml [new file with mode: 0644]
data/verbs-el.xml [new file with mode: 0644]
data/verbs-fr.xml [new file with mode: 0644]
data/verbs-it.xml [new file with mode: 0644]
deployment.pri [new file with mode: 0644]
main.cpp [new file with mode: 0644]
mainwindow.cpp [new file with mode: 0644]
mainwindow.h [new file with mode: 0644]
mainwindow.ui [new file with mode: 0644]
mverbiste.desktop [new file with mode: 0644]
mverbiste.pro [new file with mode: 0644]
mverbiste.svg [new file with mode: 0644]
mverbiste64.png [new file with mode: 0644]
mverbiste80.png [new file with mode: 0644]
mverbiste_harmattan.desktop [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_fremantle/README [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_fremantle/changelog [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_fremantle/compat [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_fremantle/control [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_fremantle/copyright [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_fremantle/rules [new file with mode: 0755]
qtc_packaging/debian_harmattan/README [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_harmattan/changelog [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_harmattan/compat [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_harmattan/control [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_harmattan/copyright [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_harmattan/manifest.aegis [new file with mode: 0644]
qtc_packaging/debian_harmattan/rules [new file with mode: 0755]
verbiste/FrenchVerbDictionary.cpp [new file with mode: 0644]
verbiste/FrenchVerbDictionary.h [new file with mode: 0644]
verbiste/Makefile.am [new file with mode: 0644]
verbiste/Makefile.in [new file with mode: 0644]
verbiste/Trie.cpp [new file with mode: 0644]
verbiste/Trie.h [new file with mode: 0644]
verbiste/c-api.cpp [new file with mode: 0644]
verbiste/c-api.h [new file with mode: 0644]
verbiste/checkxml.cpp [new file with mode: 0644]
verbiste/misc-types.cpp [new file with mode: 0644]
verbiste/misc-types.h [new file with mode: 0644]
verbiste/verbiste.dox [new file with mode: 0644]

diff --git a/data/check-data.pl b/data/check-data.pl
new file mode 100755 (executable)
index 0000000..b4b0bd3
--- /dev/null
@@ -0,0 +1,85 @@
+#!/usr/bin/perl -w
+
+use strict;
+use XML::Parser;
+
+
+my $numErrors = 0;
+my %personTable = ();
+my $curTemplate;
+my $curInflection;
+
+
+sub error
+{
+    my ($msg) = @_;
+
+    print "$0: ERROR: $msg\n";
+    $numErrors++;
+}
+
+
+sub handleStart
+{
+    my ($expat, $el, %attr) = @_;
+
+    if ($el eq "template")
+    {
+       $curTemplate = $attr{name};
+       if (!defined $curTemplate)
+       {
+           error("<template> element without a 'name' attribute");
+       }
+    }
+    elsif ($el eq "p")
+    {
+       %personTable = ();
+    }
+    elsif ($el eq "i")
+    {
+       $curInflection = "";
+    }
+}
+
+
+sub handleChar
+{
+    my ($expat, $str) = @_;
+
+    if (defined $curInflection)
+    {
+       $curInflection .= $str;
+    }
+}
+
+
+sub handleEnd
+{
+    my ($expat, $el) = @_;
+
+    if ($el eq "i")
+    {
+       die unless defined $curInflection;
+       if (defined $personTable{$curInflection})
+       {
+           error("person in template $curTemplate has duplicate inflections ($curInflection)");
+       }
+       $personTable{$curInflection} = 1;
+       $curInflection = undef;
+    }
+}
+
+
+###############################################################################
+
+my $workDir = shift;
+chdir($workDir) if defined $workDir;
+
+my $parser = new XML::Parser(Handlers => {
+               Start => \&handleStart,
+               End => \&handleEnd,
+               Char => \&handleChar,
+               });
+$parser->parsefile("conjugation-fr.xml");
+
+exit($numErrors > 0);
diff --git a/data/conjugation-el.xml b/data/conjugation-el.xml
new file mode 100644 (file)
index 0000000..78a1be7
--- /dev/null
@@ -0,0 +1,189 @@
+<?xml version="1.0"?>
+
+<!--
+       conjugation-el.xml - Greek conjugation templates
+       Copyright (C) 2010 Pierre Sarrazin <http://sarrazip.com/>
+
+       This program is free software; you can redistribute it and/or
+       modify it under the terms of the GNU General Public License
+       as published by the Free Software Foundation; either version 2
+       of the License, or (at your option) any later version.
+
+       This program is distributed in the hope that it will be useful,
+       but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
+       MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
+       GNU General Public License for more details.
+
+       You should have received a copy of the GNU General Public License
+       along with this program; if not, write to the Free Software
+       Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
+       02111-1307, USA.
+-->
+
+<!DOCTYPE conjugation-el [
+       <!ELEMENT conjugation-el (template+)>
+       <!ELEMENT template (present-indicative, present-subjunctive,
+                           present-imperative, present-gerund,
+                           past-imperfect-indicative, past-perfect-indicative,
+                           past-perfect-subjunctive, past-perfect-imperative,
+                           past-perfect-infinitive
+                           )>
+       <!ATTLIST template name CDATA #REQUIRED>
+
+        <!ELEMENT present-indicative (active, passive)>
+        <!ELEMENT present-subjunctive (active, passive)>
+        <!ELEMENT present-imperative (imp-active, imp-passive)>
+        <!ELEMENT present-gerund (present)>
+        <!ELEMENT past-imperfect-indicative (active, passive)>
+        <!ELEMENT past-perfect-indicative (active, passive)>
+        <!ELEMENT past-perfect-subjunctive (active, passive)>
+        <!ELEMENT past-perfect-imperative (imp-active, imp-passive)>
+        <!ELEMENT past-perfect-infinitive (past-perfect)>
+
+       <!ELEMENT active (p, p, p, p, p, p)>
+        <!ELEMENT passive (p, p, p, p, p, p)>
+        <!ELEMENT imp-active (p, p)>
+        <!ELEMENT imp-passive (p, p)>
+       <!ELEMENT present (p)>
+        <!ELEMENT past-perfect (p)>
+
+       <!ELEMENT p (i*)>
+       <!ELEMENT i (#PCDATA)>
+]>
+
+<conjugation-el>
+
+<template name="foo:bar">
+
+        <present-indicative>
+                <active>
+                        <p><i>pr-ind-a-1</i></p>
+                        <p><i>pr-ind-a-2</i></p>
+                        <p><i>pr-ind-a-3</i></p>
+                        <p><i>pr-ind-a-4</i></p>
+                        <p><i>pr-ind-a-5</i></p>
+                        <p><i>pr-ind-a-6</i></p>
+                </active>
+                <passive>
+                        <p><i>pr-ind-p-1</i></p>
+                        <p><i>pr-ind-p-2</i></p>
+                        <p><i>pr-ind-p-3</i></p>
+                        <p><i>pr-ind-p-4</i></p>
+                        <p><i>pr-ind-p-5</i></p>
+                        <p><i>pr-ind-p-6</i></p>
+                </passive>
+        </present-indicative>
+
+        <present-subjunctive>
+                <active>
+                        <p><i>pr-sub-a-1</i></p>
+                        <p><i>pr-sub-a-2</i></p>
+                        <p><i>pr-sub-a-3</i></p>
+                        <p><i>pr-sub-a-4</i></p>
+                        <p><i>pr-sub-a-5</i></p>
+                        <p><i>pr-sub-a-6</i></p>
+                </active>
+                <passive>
+                        <p><i>pr-sub-p-1</i></p>
+                        <p><i>pr-sub-p-2</i></p>
+                        <p><i>pr-sub-p-3</i></p>
+                        <p><i>pr-sub-p-4</i></p>
+                        <p><i>pr-sub-p-5</i></p>
+                        <p><i>pr-sub-p-6</i></p>
+                </passive>
+        </present-subjunctive>
+
+        <present-imperative>
+                <imp-active>
+                        <p><i>pr-imp-a-2</i></p>
+                        <p><i>pr-imp-a-4</i></p>
+                </imp-active>
+                <imp-passive>
+                        <p><i>pr-imp-p-2</i></p>
+                        <p><i>pr-imp-p-4</i></p>
+                </imp-passive>
+        </present-imperative>
+
+        <present-gerund>
+                <present>
+                        <p><i>pr-ger</i></p>
+                </present>
+        </present-gerund>
+
+        <past-imperfect-indicative>
+                <active>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-a-1</i></p>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-a-2</i></p>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-a-3</i></p>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-a-4</i></p>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-a-5</i></p>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-a-6</i></p>
+                </active>
+                <passive>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-p-1</i></p>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-p-2</i></p>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-p-3</i></p>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-p-4</i></p>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-p-5</i></p>
+                        <p><i>pa-ipf-ind-p-6</i></p>
+                </passive>
+        </past-imperfect-indicative>
+
+        <past-perfect-indicative>
+                <active>
+                        <p><i>pa-per-ind-a-1</i></p>
+                        <p><i>pa-per-ind-a-2</i></p>
+                        <p><i>pa-per-ind-a-3</i></p>
+                        <p><i>pa-per-ind-a-4</i></p>
+                        <p><i>pa-per-ind-a-5</i></p>
+                        <p><i>pa-per-ind-a-6</i></p>
+                </active>
+                <passive>
+                        <p><i>pa-per-ind-p-1</i></p>
+                        <p><i>pa-per-ind-p-2</i></p>
+                        <p><i>pa-per-ind-p-3</i></p>
+                        <p><i>pa-per-ind-p-4</i></p>
+                        <p><i>pa-per-ind-p-5</i></p>
+                        <p><i>pa-per-ind-p-6</i></p>
+                </passive>
+        </past-perfect-indicative>
+
+        <past-perfect-subjunctive>
+                <active>
+                        <p><i>pa-per-sub-a-1</i></p>
+                        <p><i>pa-per-sub-a-2</i></p>
+                        <p><i>pa-per-sub-a-3</i></p>
+                        <p><i>pa-per-sub-a-4</i></p>
+                        <p><i>pa-per-sub-a-5</i></p>
+                        <p><i>pa-per-sub-a-6</i></p>
+                </active>
+                <passive>
+                        <p><i>pa-per-sub-p-1</i></p>
+                        <p><i>pa-per-sub-p-2</i></p>
+                        <p><i>pa-per-sub-p-3</i></p>
+                        <p><i>pa-per-sub-p-4</i></p>
+                        <p><i>pa-per-sub-p-5</i></p>
+                        <p><i>pa-per-sub-p-6</i></p>
+                </passive>
+        </past-perfect-subjunctive>
+
+        <past-perfect-imperative>
+                <imp-active>
+                        <p><i>pa-per-imp-a-2</i></p>
+                        <p><i>pa-per-imp-a-4</i></p>
+                </imp-active>
+                <imp-passive>
+                        <p><i>pa-per-imp-p-2</i></p>
+                        <p><i>pa-per-imp-p-4</i></p>
+                </imp-passive>
+        </past-perfect-imperative>
+
+        <past-perfect-infinitive>
+                <past-perfect>
+                        <p><i>pa-per-inf</i></p>
+                </past-perfect>
+        </past-perfect-infinitive>
+
+</template>
+
+</conjugation-el>
diff --git a/data/conjugation-fr.xml b/data/conjugation-fr.xml
new file mode 100644 (file)
index 0000000..2545688
--- /dev/null
@@ -0,0 +1,12458 @@
+<?xml version="1.0"?>
+
+<!--
+       conjugation-fr.xml - French conjugation templates
+       Copyright (C) 2003-2010 Pierre Sarrazin <http://sarrazip.com/>
+
+       This program is free software; you can redistribute it and/or
+       modify it under the terms of the GNU General Public License
+       as published by the Free Software Foundation; either version 2
+       of the License, or (at your option) any later version.
+
+       This program is distributed in the hope that it will be useful,
+       but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
+       MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
+       GNU General Public License for more details.
+
+       You should have received a copy of the GNU General Public License
+       along with this program; if not, write to the Free Software
+       Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
+       02111-1307, USA.
+-->
+
+<!DOCTYPE conjugation-fr [
+       <!ELEMENT conjugation-fr (template+)>
+       <!ELEMENT template (infinitive, indicative, conditional, subjunctive, imperative, participle)>
+       <!ATTLIST template name CDATA #REQUIRED>
+
+       <!ELEMENT infinitive (infinitive-present)>
+       <!ELEMENT indicative (present, imperfect, future, simple-past)>
+       <!ELEMENT conditional (present)>
+       <!ELEMENT subjunctive (present, imperfect)>
+       <!ELEMENT imperative (imperative-present)>
+       <!ELEMENT participle (present-participle, past-participle)>
+
+       <!ELEMENT infinitive-present (p)>
+       <!ELEMENT present (p, p, p, p, p, p)>
+       <!ELEMENT imperfect (p, p, p, p, p, p)>
+       <!ELEMENT future (p, p, p, p, p, p)>
+       <!ELEMENT simple-past (p, p, p, p, p, p)>
+       <!ELEMENT imperative-present (p, p, p)>
+       <!ELEMENT present-participle (p)>
+       <!ELEMENT past-participle (p, p, p, p)>
+
+       <!ELEMENT p (i*)>
+       <!ELEMENT i (#PCDATA)>
+]>
+
+<conjugation-fr>
+
+<template name="pla:cer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>cer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ce</i></p>
+                       <p><i>ces</i></p>
+                       <p><i>ce</i></p>
+                       <p><i>çons</i></p>
+                       <p><i>cez</i></p>
+                       <p><i>cent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>çais</i></p>
+                       <p><i>çais</i></p>
+                       <p><i>çait</i></p>
+                       <p><i>cions</i></p>
+                       <p><i>ciez</i></p>
+                       <p><i>çaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>cerai</i></p>
+                       <p><i>ceras</i></p>
+                       <p><i>cera</i></p>
+                       <p><i>cerons</i></p>
+                       <p><i>cerez</i></p>
+                       <p><i>ceront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>çai</i></p>
+                       <p><i>ças</i></p>
+                       <p><i>ça</i></p>
+                       <p><i>çâmes</i></p>
+                       <p><i>çâtes</i></p>
+                       <p><i>cèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>cerais</i></p>
+                       <p><i>cerais</i></p>
+                       <p><i>cerait</i></p>
+                       <p><i>cerions</i></p>
+                       <p><i>ceriez</i></p>
+                       <p><i>ceraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ce</i></p>
+                       <p><i>ces</i></p>
+                       <p><i>ce</i></p>
+                       <p><i>cions</i></p>
+                       <p><i>ciez</i></p>
+                       <p><i>cent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>çasse</i></p>
+                       <p><i>çasses</i></p>
+                       <p><i>çât</i></p>
+                       <p><i>çassions</i></p>
+                       <p><i>çassiez</i></p>
+                       <p><i>çassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ce</i></p>
+                       <p><i>çons</i></p>
+                       <p><i>cez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>çant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>cé</i></p>
+                       <p><i>cés</i></p>
+                       <p><i>cée</i></p>
+                       <p><i>cées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="dép:ecer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ecer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ece</i><i>èce</i></p>
+                       <p><i>eces</i><i>èces</i></p>
+                       <p><i>ece</i><i>èce</i></p>
+                       <p><i>eçons</i></p>
+                       <p><i>ecez</i></p>
+                       <p><i>ecent</i><i>ècent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>eçais</i></p>
+                       <p><i>eçais</i></p>
+                       <p><i>eçait</i></p>
+                       <p><i>ecions</i></p>
+                       <p><i>eciez</i></p>
+                       <p><i>eçaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ecerai</i><i>ècerai</i></p>
+                       <p><i>eceras</i><i>èceras</i></p>
+                       <p><i>ecera</i><i>ècera</i></p>
+                       <p><i>ecerons</i><i>ècerons</i></p>
+                       <p><i>ecerez</i><i>ècerez</i></p>
+                       <p><i>eceront</i><i>èceront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>eçai</i></p>
+                       <p><i>eças</i></p>
+                       <p><i>eça</i></p>
+                       <p><i>eçâmes</i></p>
+                       <p><i>eçâtes</i></p>
+                       <p><i>ecèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ecerais</i><i>ècerais</i></p>
+                       <p><i>ecerais</i><i>ècerais</i></p>
+                       <p><i>ecerait</i><i>ècerait</i></p>
+                       <p><i>ecerions</i><i>ècerions</i></p>
+                       <p><i>eceriez</i><i>èceriez</i></p>
+                       <p><i>eceraient</i><i>èceraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ece</i><i>èce</i></p>
+                       <p><i>eces</i><i>èces</i></p>
+                       <p><i>ece</i><i>èce</i></p>
+                       <p><i>ecions</i></p>
+                       <p><i>eciez</i></p>
+                       <p><i>ecent</i><i>ècent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>eçasse</i></p>
+                       <p><i>eçasses</i></p>
+                       <p><i>eçât</i></p>
+                       <p><i>eçassions</i></p>
+                       <p><i>eçassiez</i></p>
+                       <p><i>eçassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ece</i><i>èce</i></p>
+                       <p><i>eçons</i></p>
+                       <p><i>ecez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>eçant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>ecé</i></p>
+                       <p><i>ecés</i></p>
+                       <p><i>ecée</i></p>
+                       <p><i>ecées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="man:ger">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ger</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ge</i></p>
+                       <p><i>ges</i></p>
+                       <p><i>ge</i></p>
+                       <p><i>geons</i></p>
+                       <p><i>gez</i></p>
+                       <p><i>gent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>geais</i></p>
+                       <p><i>geais</i></p>
+                       <p><i>geait</i></p>
+                       <p><i>gions</i></p>
+                       <p><i>giez</i></p>
+                       <p><i>geaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>gerai</i></p>
+                       <p><i>geras</i></p>
+                       <p><i>gera</i></p>
+                       <p><i>gerons</i></p>
+                       <p><i>gerez</i></p>
+                       <p><i>geront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>geai</i></p>
+                       <p><i>geas</i></p>
+                       <p><i>gea</i></p>
+                       <p><i>geâmes</i></p>
+                       <p><i>geâtes</i></p>
+                       <p><i>gèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>gerais</i></p>
+                       <p><i>gerais</i></p>
+                       <p><i>gerait</i></p>
+                       <p><i>gerions</i></p>
+                       <p><i>geriez</i></p>
+                       <p><i>geraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ge</i></p>
+                       <p><i>ges</i></p>
+                       <p><i>ge</i></p>
+                       <p><i>gions</i></p>
+                       <p><i>giez</i></p>
+                       <p><i>gent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>geasse</i></p>
+                       <p><i>geasses</i></p>
+                       <p><i>geât</i></p>
+                       <p><i>geassions</i></p>
+                       <p><i>geassiez</i></p>
+                       <p><i>geassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ge</i></p>
+                       <p><i>geons</i></p>
+                       <p><i>gez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>geant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>gé</i></p>
+                       <p><i>gés</i></p>
+                       <p><i>gée</i></p>
+                       <p><i>gées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="pa:yer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>yer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ie</i><i>ye</i></p>
+                       <p><i>ies</i><i>yes</i></p>
+                       <p><i>ie</i><i>ye</i></p>
+                       <p><i>yons</i></p>
+                       <p><i>yez</i></p>
+                       <p><i>ient</i><i>yent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>yais</i></p>
+                       <p><i>yais</i></p>
+                       <p><i>yait</i></p>
+                       <p><i>yions</i></p>
+                       <p><i>yiez</i></p>
+                       <p><i>yaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ierai</i><i>yerai</i></p>
+                       <p><i>ieras</i><i>yeras</i></p>
+                       <p><i>iera</i><i>yera</i></p>
+                       <p><i>ierons</i><i>yerons</i></p>
+                       <p><i>ierez</i><i>yerez</i></p>
+                       <p><i>ieront</i><i>yeront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>yai</i></p>
+                       <p><i>yas</i></p>
+                       <p><i>ya</i></p>
+                       <p><i>yâmes</i></p>
+                       <p><i>yâtes</i></p>
+                       <p><i>yèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ierais</i><i>yerais</i></p>
+                       <p><i>ierais</i><i>yerais</i></p>
+                       <p><i>ierait</i><i>yerait</i></p>
+                       <p><i>ierions</i><i>yerions</i></p>
+                       <p><i>ieriez</i><i>yeriez</i></p>
+                       <p><i>ieraient</i><i>yeraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ie</i><i>ye</i></p>
+                       <p><i>ies</i><i>yes</i></p>
+                       <p><i>ie</i><i>ye</i></p>
+                       <p><i>yions</i></p>
+                       <p><i>yiez</i></p>
+                       <p><i>ient</i><i>yent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>yasse</i></p>
+                       <p><i>yasses</i></p>
+                       <p><i>yât</i></p>
+                       <p><i>yassions</i></p>
+                       <p><i>yassiez</i></p>
+                       <p><i>yassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ie</i><i>ye</i></p>
+                       <p><i>yons</i></p>
+                       <p><i>yez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>yant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>yé</i></p>
+                       <p><i>yés</i></p>
+                       <p><i>yée</i></p>
+                       <p><i>yées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="netto:yer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>yer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>ies</i></p>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>yons</i></p>
+                       <p><i>yez</i></p>
+                       <p><i>ient</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>yais</i></p>
+                       <p><i>yais</i></p>
+                       <p><i>yait</i></p>
+                       <p><i>yions</i></p>
+                       <p><i>yiez</i></p>
+                       <p><i>yaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ierai</i></p>
+                       <p><i>ieras</i></p>
+                       <p><i>iera</i></p>
+                       <p><i>ierons</i></p>
+                       <p><i>ierez</i></p>
+                       <p><i>ieront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>yai</i></p>
+                       <p><i>yas</i></p>
+                       <p><i>ya</i></p>
+                       <p><i>yâmes</i></p>
+                       <p><i>yâtes</i></p>
+                       <p><i>yèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ierais</i></p>
+                       <p><i>ierais</i></p>
+                       <p><i>ierait</i></p>
+                       <p><i>ierions</i></p>
+                       <p><i>ieriez</i></p>
+                       <p><i>ieraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>ies</i></p>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>yions</i></p>
+                       <p><i>yiez</i></p>
+                       <p><i>ient</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>yasse</i></p>
+                       <p><i>yasses</i></p>
+                       <p><i>yât</i></p>
+                       <p><i>yassions</i></p>
+                       <p><i>yassiez</i></p>
+                       <p><i>yassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>yons</i></p>
+                       <p><i>yez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>yant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>yé</i></p>
+                       <p><i>yés</i></p>
+                       <p><i>yée</i></p>
+                       <p><i>yées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="grasse:yer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>yer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ye</i></p>
+                       <p><i>yes</i></p>
+                       <p><i>ye</i></p>
+                       <p><i>yons</i></p>
+                       <p><i>yez</i></p>
+                       <p><i>yent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>yais</i></p>
+                       <p><i>yais</i></p>
+                       <p><i>yait</i></p>
+                       <p><i>yions</i></p>
+                       <p><i>yiez</i></p>
+                       <p><i>yaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>yerai</i></p>
+                       <p><i>yeras</i></p>
+                       <p><i>yera</i></p>
+                       <p><i>yerons</i></p>
+                       <p><i>yerez</i></p>
+                       <p><i>yeront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>yai</i></p>
+                       <p><i>yas</i></p>
+                       <p><i>ya</i></p>
+                       <p><i>yâmes</i></p>
+                       <p><i>yâtes</i></p>
+                       <p><i>yèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>yerais</i></p>
+                       <p><i>yerais</i></p>
+                       <p><i>yerait</i></p>
+                       <p><i>yerions</i></p>
+                       <p><i>yeriez</i></p>
+                       <p><i>yeraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ye</i></p>
+                       <p><i>yes</i></p>
+                       <p><i>ye</i></p>
+                       <p><i>yions</i></p>
+                       <p><i>yiez</i></p>
+                       <p><i>yent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>yasse</i></p>
+                       <p><i>yasses</i></p>
+                       <p><i>yât</i></p>
+                       <p><i>yassions</i></p>
+                       <p><i>yassiez</i></p>
+                       <p><i>yassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ye</i></p>
+                       <p><i>yons</i></p>
+                       <p><i>yez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>yant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>yé</i></p>
+                       <p><i>yés</i></p>
+                       <p><i>yée</i></p>
+                       <p><i>yées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="app:eler">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>eler</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>elle</i></p>
+                       <p><i>elles</i></p>
+                       <p><i>elle</i></p>
+                       <p><i>elons</i></p>
+                       <p><i>elez</i></p>
+                       <p><i>ellent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>elais</i></p>
+                       <p><i>elais</i></p>
+                       <p><i>elait</i></p>
+                       <p><i>elions</i></p>
+                       <p><i>eliez</i></p>
+                       <p><i>elaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ellerai</i></p>
+                       <p><i>elleras</i></p>
+                       <p><i>ellera</i></p>
+                       <p><i>ellerons</i></p>
+                       <p><i>ellerez</i></p>
+                       <p><i>elleront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>elai</i></p>
+                       <p><i>elas</i></p>
+                       <p><i>ela</i></p>
+                       <p><i>elâmes</i></p>
+                       <p><i>elâtes</i></p>
+                       <p><i>elèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ellerais</i></p>
+                       <p><i>ellerais</i></p>
+                       <p><i>ellerait</i></p>
+                       <p><i>ellerions</i></p>
+                       <p><i>elleriez</i></p>
+                       <p><i>elleraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>elle</i></p>
+                       <p><i>elles</i></p>
+                       <p><i>elle</i></p>
+                       <p><i>elions</i></p>
+                       <p><i>eliez</i></p>
+                       <p><i>ellent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>elasse</i></p>
+                       <p><i>elasses</i></p>
+                       <p><i>elât</i></p>
+                       <p><i>elassions</i></p>
+                       <p><i>elassiez</i></p>
+                       <p><i>elassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>elle</i></p>
+                       <p><i>elons</i></p>
+                       <p><i>elez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>elant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>elé</i></p>
+                       <p><i>elés</i></p>
+                       <p><i>elée</i></p>
+                       <p><i>elées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="p:eler">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>eler</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>èle</i></p>
+                       <p><i>èles</i></p>
+                       <p><i>èle</i></p>
+                       <p><i>elons</i></p>
+                       <p><i>elez</i></p>
+                       <p><i>èlent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>elais</i></p>
+                       <p><i>elais</i></p>
+                       <p><i>elait</i></p>
+                       <p><i>elions</i></p>
+                       <p><i>eliez</i></p>
+                       <p><i>elaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>èlerai</i></p>
+                       <p><i>èleras</i></p>
+                       <p><i>èlera</i></p>
+                       <p><i>èlerons</i></p>
+                       <p><i>èlerez</i></p>
+                       <p><i>èleront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>elai</i></p>
+                       <p><i>elas</i></p>
+                       <p><i>ela</i></p>
+                       <p><i>elâmes</i></p>
+                       <p><i>elâtes</i></p>
+                       <p><i>elèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>èlerais</i></p>
+                       <p><i>èlerais</i></p>
+                       <p><i>èlerait</i></p>
+                       <p><i>èlerions</i></p>
+                       <p><i>èleriez</i></p>
+                       <p><i>èleraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>èle</i></p>
+                       <p><i>èles</i></p>
+                       <p><i>èle</i></p>
+                       <p><i>elions</i></p>
+                       <p><i>eliez</i></p>
+                       <p><i>èlent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>elasse</i></p>
+                       <p><i>elasses</i></p>
+                       <p><i>elât</i></p>
+                       <p><i>elassions</i></p>
+                       <p><i>elassiez</i></p>
+                       <p><i>elassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>èle</i></p>
+                       <p><i>elons</i></p>
+                       <p><i>elez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>elant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>elé</i></p>
+                       <p><i>elés</i></p>
+                       <p><i>elée</i></p>
+                       <p><i>elées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="harc:eler">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>eler</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>elle</i><i>èle</i></p>
+                       <p><i>elles</i><i>èles</i></p>
+                       <p><i>elle</i><i>èle</i></p>
+                       <p><i>elons</i></p>
+                       <p><i>elez</i></p>
+                       <p><i>ellent</i><i>èlent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>elais</i></p>
+                       <p><i>elais</i></p>
+                       <p><i>elait</i></p>
+                       <p><i>elions</i></p>
+                       <p><i>eliez</i></p>
+                       <p><i>elaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ellerai</i><i>èlerai</i></p>
+                       <p><i>elleras</i><i>èleras</i></p>
+                       <p><i>ellera</i><i>èlera</i></p>
+                       <p><i>ellerons</i><i>èlerons</i></p>
+                       <p><i>ellerez</i><i>èlerez</i></p>
+                       <p><i>elleront</i><i>èleront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>elai</i></p>
+                       <p><i>elas</i></p>
+                       <p><i>ela</i></p>
+                       <p><i>elâmes</i></p>
+                       <p><i>elâtes</i></p>
+                       <p><i>elèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ellerais</i><i>èlerais</i></p>
+                       <p><i>ellerais</i><i>èlerais</i></p>
+                       <p><i>ellerait</i><i>èlerait</i></p>
+                       <p><i>ellerions</i><i>èlerions</i></p>
+                       <p><i>elleriez</i><i>èleriez</i></p>
+                       <p><i>elleraient</i><i>èleraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>elle</i><i>èle</i></p>
+                       <p><i>elles</i><i>èles</i></p>
+                       <p><i>elle</i><i>èle</i></p>
+                       <p><i>elions</i></p>
+                       <p><i>eliez</i></p>
+                       <p><i>ellent</i><i>èlent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>elasse</i></p>
+                       <p><i>elasses</i></p>
+                       <p><i>elât</i></p>
+                       <p><i>elassions</i></p>
+                       <p><i>elassiez</i></p>
+                       <p><i>elassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>elle</i><i>èle</i></p>
+                       <p><i>elons</i></p>
+                       <p><i>elez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>elant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>elé</i></p>
+                       <p><i>elés</i></p>
+                       <p><i>elée</i></p>
+                       <p><i>elées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="j:eter">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>eter</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ette</i></p>
+                       <p><i>ettes</i></p>
+                       <p><i>ette</i></p>
+                       <p><i>etons</i></p>
+                       <p><i>etez</i></p>
+                       <p><i>ettent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>etais</i></p>
+                       <p><i>etais</i></p>
+                       <p><i>etait</i></p>
+                       <p><i>etions</i></p>
+                       <p><i>etiez</i></p>
+                       <p><i>etaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>etterai</i></p>
+                       <p><i>etteras</i></p>
+                       <p><i>ettera</i></p>
+                       <p><i>etterons</i></p>
+                       <p><i>etterez</i></p>
+                       <p><i>etteront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>etai</i></p>
+                       <p><i>etas</i></p>
+                       <p><i>eta</i></p>
+                       <p><i>etâmes</i></p>
+                       <p><i>etâtes</i></p>
+                       <p><i>etèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>etterais</i></p>
+                       <p><i>etterais</i></p>
+                       <p><i>etterait</i></p>
+                       <p><i>etterions</i></p>
+                       <p><i>etteriez</i></p>
+                       <p><i>etteraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ette</i></p>
+                       <p><i>ettes</i></p>
+                       <p><i>ette</i></p>
+                       <p><i>etions</i></p>
+                       <p><i>etiez</i></p>
+                       <p><i>ettent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>etasse</i></p>
+                       <p><i>etasses</i></p>
+                       <p><i>etât</i></p>
+                       <p><i>etassions</i></p>
+                       <p><i>etassiez</i></p>
+                       <p><i>etassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ette</i></p>
+                       <p><i>etons</i></p>
+                       <p><i>etez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>etant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>eté</i></p>
+                       <p><i>etés</i></p>
+                       <p><i>etée</i></p>
+                       <p><i>etées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="ach:eter">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>eter</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>ètes</i></p>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>etons</i></p>
+                       <p><i>etez</i></p>
+                       <p><i>ètent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>etais</i></p>
+                       <p><i>etais</i></p>
+                       <p><i>etait</i></p>
+                       <p><i>etions</i></p>
+                       <p><i>etiez</i></p>
+                       <p><i>etaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>èterai</i></p>
+                       <p><i>èteras</i></p>
+                       <p><i>ètera</i></p>
+                       <p><i>èterons</i></p>
+                       <p><i>èterez</i></p>
+                       <p><i>èteront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>etai</i></p>
+                       <p><i>etas</i></p>
+                       <p><i>eta</i></p>
+                       <p><i>etâmes</i></p>
+                       <p><i>etâtes</i></p>
+                       <p><i>etèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>èterais</i></p>
+                       <p><i>èterais</i></p>
+                       <p><i>èterait</i></p>
+                       <p><i>èterions</i></p>
+                       <p><i>èteriez</i></p>
+                       <p><i>èteraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>ètes</i></p>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>etions</i></p>
+                       <p><i>etiez</i></p>
+                       <p><i>ètent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>etasse</i></p>
+                       <p><i>etasses</i></p>
+                       <p><i>etât</i></p>
+                       <p><i>etassions</i></p>
+                       <p><i>etassiez</i></p>
+                       <p><i>etassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>etons</i></p>
+                       <p><i>etez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>etant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>eté</i></p>
+                       <p><i>etés</i></p>
+                       <p><i>etée</i></p>
+                       <p><i>etées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="héb:éter">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>éter</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>ètes</i></p>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>étons</i></p>
+                       <p><i>étez</i></p>
+                       <p><i>ètent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>étais</i></p>
+                       <p><i>étais</i></p>
+                       <p><i>était</i></p>
+                       <p><i>étions</i></p>
+                       <p><i>étiez</i></p>
+                       <p><i>étaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>èterai</i></p>
+                       <p><i>èteras</i></p>
+                       <p><i>ètera</i></p>
+                       <p><i>èterons</i></p>
+                       <p><i>èterez</i></p>
+                       <p><i>èteront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>étai</i></p>
+                       <p><i>étas</i></p>
+                       <p><i>éta</i></p>
+                       <p><i>étâmes</i></p>
+                       <p><i>étâtes</i></p>
+                       <p><i>étèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>èterais</i></p>
+                       <p><i>èterais</i></p>
+                       <p><i>èterait</i></p>
+                       <p><i>èterions</i></p>
+                       <p><i>èteriez</i></p>
+                       <p><i>èteraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>ètes</i></p>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>étions</i></p>
+                       <p><i>étiez</i></p>
+                       <p><i>ètent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>étasse</i></p>
+                       <p><i>étasses</i></p>
+                       <p><i>étât</i></p>
+                       <p><i>étassions</i></p>
+                       <p><i>étassiez</i></p>
+                       <p><i>étassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>étons</i></p>
+                       <p><i>étez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>étant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>été</i></p>
+                       <p><i>étés</i></p>
+                       <p><i>étée</i></p>
+                       <p><i>étées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="s:emer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>emer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ème</i></p>
+                       <p><i>èmes</i></p>
+                       <p><i>ème</i></p>
+                       <p><i>emons</i></p>
+                       <p><i>emez</i></p>
+                       <p><i>èment</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>emais</i></p>
+                       <p><i>emais</i></p>
+                       <p><i>emait</i></p>
+                       <p><i>emions</i></p>
+                       <p><i>emiez</i></p>
+                       <p><i>emaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>èmerai</i></p>
+                       <p><i>èmeras</i></p>
+                       <p><i>èmera</i></p>
+                       <p><i>èmerons</i></p>
+                       <p><i>èmerez</i></p>
+                       <p><i>èmeront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>emai</i></p>
+                       <p><i>emas</i></p>
+                       <p><i>ema</i></p>
+                       <p><i>emâmes</i></p>
+                       <p><i>emâtes</i></p>
+                       <p><i>emèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>èmerais</i></p>
+                       <p><i>èmerais</i></p>
+                       <p><i>èmerait</i></p>
+                       <p><i>èmerions</i></p>
+                       <p><i>èmeriez</i></p>
+                       <p><i>èmeraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ème</i></p>
+                       <p><i>èmes</i></p>
+                       <p><i>ème</i></p>
+                       <p><i>emions</i></p>
+                       <p><i>emiez</i></p>
+                       <p><i>èment</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>emasse</i></p>
+                       <p><i>emasses</i></p>
+                       <p><i>emât</i></p>
+                       <p><i>emassions</i></p>
+                       <p><i>emassiez</i></p>
+                       <p><i>emassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ème</i></p>
+                       <p><i>emons</i></p>
+                       <p><i>emez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>emant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>emé</i></p>
+                       <p><i>emés</i></p>
+                       <p><i>emée</i></p>
+                       <p><i>emées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="l:éguer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>éguer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ègue</i></p>
+                       <p><i>ègues</i></p>
+                       <p><i>ègue</i></p>
+                       <p><i>éguons</i></p>
+                       <p><i>éguez</i></p>
+                       <p><i>èguent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>éguais</i></p>
+                       <p><i>éguais</i></p>
+                       <p><i>éguait</i></p>
+                       <p><i>éguions</i></p>
+                       <p><i>éguiez</i></p>
+                       <p><i>éguaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>èguerai</i></p>
+                       <p><i>ègueras</i></p>
+                       <p><i>èguera</i></p>
+                       <p><i>èguerons</i></p>
+                       <p><i>èguerez</i></p>
+                       <p><i>ègueront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>éguai</i></p>
+                       <p><i>éguas</i></p>
+                       <p><i>égua</i></p>
+                       <p><i>éguâmes</i></p>
+                       <p><i>éguâtes</i></p>
+                       <p><i>éguèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>èguerais</i></p>
+                       <p><i>èguerais</i></p>
+                       <p><i>èguerait</i></p>
+                       <p><i>èguerions</i></p>
+                       <p><i>ègueriez</i></p>
+                       <p><i>ègueraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ègue</i></p>
+                       <p><i>ègues</i></p>
+                       <p><i>ègue</i></p>
+                       <p><i>éguions</i></p>
+                       <p><i>éguiez</i></p>
+                       <p><i>èguent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>éguasse</i></p>
+                       <p><i>éguasses</i></p>
+                       <p><i>éguât</i></p>
+                       <p><i>éguassions</i></p>
+                       <p><i>éguassiez</i></p>
+                       <p><i>éguassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ègue</i></p>
+                       <p><i>éguons</i></p>
+                       <p><i>éguez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>éguant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>égué</i></p>
+                       <p><i>égués</i></p>
+                       <p><i>éguée</i></p>
+                       <p><i>éguées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="diss:équer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>équer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>èque</i></p>
+                       <p><i>èques</i></p>
+                       <p><i>èque</i></p>
+                       <p><i>équons</i></p>
+                       <p><i>équez</i></p>
+                       <p><i>èquent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>équais</i></p>
+                       <p><i>équais</i></p>
+                       <p><i>équait</i></p>
+                       <p><i>équions</i></p>
+                       <p><i>équiez</i></p>
+                       <p><i>équaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>èquerai</i></p>
+                       <p><i>èqueras</i></p>
+                       <p><i>èquera</i></p>
+                       <p><i>èquerons</i></p>
+                       <p><i>èquerez</i></p>
+                       <p><i>èqueront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>équai</i></p>
+                       <p><i>équas</i></p>
+                       <p><i>équa</i></p>
+                       <p><i>équâmes</i></p>
+                       <p><i>équâtes</i></p>
+                       <p><i>équèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>èquerais</i></p>
+                       <p><i>èquerais</i></p>
+                       <p><i>èquerait</i></p>
+                       <p><i>èquerions</i></p>
+                       <p><i>èqueriez</i></p>
+                       <p><i>èqueraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>èque</i></p>
+                       <p><i>èques</i></p>
+                       <p><i>èque</i></p>
+                       <p><i>équions</i></p>
+                       <p><i>équiez</i></p>
+                       <p><i>èquent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>équasse</i></p>
+                       <p><i>équasses</i></p>
+                       <p><i>équât</i></p>
+                       <p><i>équassions</i></p>
+                       <p><i>équassiez</i></p>
+                       <p><i>équassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>èque</i></p>
+                       <p><i>équons</i></p>
+                       <p><i>équez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>équant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>équé</i></p>
+                       <p><i>équés</i></p>
+                       <p><i>équée</i></p>
+                       <p><i>équées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="rév:éler">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>éler</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>èle</i></p>
+                       <p><i>èles</i></p>
+                       <p><i>èle</i></p>
+                       <p><i>élons</i></p>
+                       <p><i>élez</i></p>
+                       <p><i>èlent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>élais</i></p>
+                       <p><i>élais</i></p>
+                       <p><i>élait</i></p>
+                       <p><i>élions</i></p>
+                       <p><i>éliez</i></p>
+                       <p><i>élaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>élerai</i><i>èlerai</i></p>
+                       <p><i>éleras</i><i>èleras</i></p>
+                       <p><i>élera</i><i>èlera</i></p>
+                       <p><i>élerons</i><i>èlerons</i></p>
+                       <p><i>élerez</i><i>èlerez</i></p>
+                       <p><i>éleront</i><i>èleront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>élai</i></p>
+                       <p><i>élas</i></p>
+                       <p><i>éla</i></p>
+                       <p><i>élâmes</i></p>
+                       <p><i>élâtes</i></p>
+                       <p><i>élèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>élerais</i><i>èlerais</i></p>
+                       <p><i>élerais</i><i>èlerais</i></p>
+                       <p><i>élerait</i><i>èlerait</i></p>
+                       <p><i>élerions</i><i>èlerions</i></p>
+                       <p><i>éleriez</i><i>èleriez</i></p>
+                       <p><i>éleraient</i><i>èleraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>èle</i></p>
+                       <p><i>èles</i></p>
+                       <p><i>èle</i></p>
+                       <p><i>élions</i></p>
+                       <p><i>éliez</i></p>
+                       <p><i>èlent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>élasse</i></p>
+                       <p><i>élasses</i></p>
+                       <p><i>élât</i></p>
+                       <p><i>élassions</i></p>
+                       <p><i>élassiez</i></p>
+                       <p><i>élassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>èle</i></p>
+                       <p><i>élons</i></p>
+                       <p><i>élez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>élant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>élé</i></p>
+                       <p><i>élés</i></p>
+                       <p><i>élée</i></p>
+                       <p><i>élées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="imp:étrer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>étrer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ètre</i></p>
+                       <p><i>ètres</i></p>
+                       <p><i>ètre</i></p>
+                       <p><i>étrons</i></p>
+                       <p><i>étrez</i></p>
+                       <p><i>ètrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>étrais</i></p>
+                       <p><i>étrais</i></p>
+                       <p><i>étrait</i></p>
+                       <p><i>étrions</i></p>
+                       <p><i>étriez</i></p>
+                       <p><i>étraient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>étrerai</i><i>ètrerai</i></p>
+                       <p><i>étreras</i><i>ètreras</i></p>
+                       <p><i>étrera</i><i>ètrera</i></p>
+                       <p><i>étrerons</i><i>ètrerons</i></p>
+                       <p><i>étrerez</i><i>ètrerez</i></p>
+                       <p><i>étreront</i><i>ètreront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>étrai</i></p>
+                       <p><i>étras</i></p>
+                       <p><i>étra</i></p>
+                       <p><i>étrâmes</i></p>
+                       <p><i>étrâtes</i></p>
+                       <p><i>étrèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>étrerais</i><i>ètrerais</i></p>
+                       <p><i>étrerais</i><i>ètrerais</i></p>
+                       <p><i>étrerait</i><i>ètrerait</i></p>
+                       <p><i>étrerions</i><i>ètrerions</i></p>
+                       <p><i>étreriez</i><i>ètreriez</i></p>
+                       <p><i>étreraient</i><i>ètreraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ètre</i></p>
+                       <p><i>ètres</i></p>
+                       <p><i>ètre</i></p>
+                       <p><i>étrions</i></p>
+                       <p><i>étriez</i></p>
+                       <p><i>ètrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>étrasse</i></p>
+                       <p><i>étrasses</i></p>
+                       <p><i>étrât</i></p>
+                       <p><i>étrassions</i></p>
+                       <p><i>étrassiez</i></p>
+                       <p><i>étrassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ètre</i></p>
+                       <p><i>étrons</i></p>
+                       <p><i>étrez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>étrant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>étré</i></p>
+                       <p><i>étrés</i></p>
+                       <p><i>étrée</i></p>
+                       <p><i>étrées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="r:égler">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>égler</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ègle</i></p>
+                       <p><i>ègles</i></p>
+                       <p><i>ègle</i></p>
+                       <p><i>églons</i></p>
+                       <p><i>églez</i></p>
+                       <p><i>èglent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>églais</i></p>
+                       <p><i>églais</i></p>
+                       <p><i>églait</i></p>
+                       <p><i>églions</i></p>
+                       <p><i>égliez</i></p>
+                       <p><i>églaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>églerai</i><i>èglerai</i></p>
+                       <p><i>égleras</i><i>ègleras</i></p>
+                       <p><i>églera</i><i>èglera</i></p>
+                       <p><i>églerons</i><i>èglerons</i></p>
+                       <p><i>églerez</i><i>èglerez</i></p>
+                       <p><i>égleront</i><i>ègleront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>églai</i></p>
+                       <p><i>églas</i></p>
+                       <p><i>égla</i></p>
+                       <p><i>églâmes</i></p>
+                       <p><i>églâtes</i></p>
+                       <p><i>églèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>églerais</i><i>èglerais</i></p>
+                       <p><i>églerais</i><i>èglerais</i></p>
+                       <p><i>églerait</i><i>èglerait</i></p>
+                       <p><i>églerions</i><i>èglerions</i></p>
+                       <p><i>égleriez</i><i>ègleriez</i></p>
+                       <p><i>égleraient</i><i>ègleraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ègle</i></p>
+                       <p><i>ègles</i></p>
+                       <p><i>ègle</i></p>
+                       <p><i>églions</i></p>
+                       <p><i>égliez</i></p>
+                       <p><i>èglent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>églasse</i></p>
+                       <p><i>églasses</i></p>
+                       <p><i>églât</i></p>
+                       <p><i>églassions</i></p>
+                       <p><i>églassiez</i></p>
+                       <p><i>églassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ègle</i></p>
+                       <p><i>églons</i></p>
+                       <p><i>églez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>églant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>églé</i></p>
+                       <p><i>églés</i></p>
+                       <p><i>églée</i></p>
+                       <p><i>églées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="r:égner">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>égner</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ègne</i></p>
+                       <p><i>ègnes</i></p>
+                       <p><i>ègne</i></p>
+                       <p><i>égnons</i></p>
+                       <p><i>égnez</i></p>
+                       <p><i>ègnent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>égnais</i></p>
+                       <p><i>égnais</i></p>
+                       <p><i>égnait</i></p>
+                       <p><i>égnions</i></p>
+                       <p><i>égniez</i></p>
+                       <p><i>égnaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>égnerai</i><i>ègnerai</i></p>
+                       <p><i>égneras</i><i>ègneras</i></p>
+                       <p><i>égnera</i><i>ègnera</i></p>
+                       <p><i>égnerons</i><i>ègnerons</i></p>
+                       <p><i>égnerez</i><i>ègnerez</i></p>
+                       <p><i>égneront</i><i>ègneront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>égnai</i></p>
+                       <p><i>égnas</i></p>
+                       <p><i>égna</i></p>
+                       <p><i>égnâmes</i></p>
+                       <p><i>égnâtes</i></p>
+                       <p><i>égnèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>égnerais</i><i>ègnerais</i></p>
+                       <p><i>égnerais</i><i>ègnerais</i></p>
+                       <p><i>égnerait</i><i>ègnerait</i></p>
+                       <p><i>égnerions</i><i>ègnerions</i></p>
+                       <p><i>égneriez</i><i>ègneriez</i></p>
+                       <p><i>égneraient</i><i>ègneraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ègne</i></p>
+                       <p><i>ègnes</i></p>
+                       <p><i>ègne</i></p>
+                       <p><i>égnions</i></p>
+                       <p><i>égniez</i></p>
+                       <p><i>ègnent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>égnasse</i></p>
+                       <p><i>égnasses</i></p>
+                       <p><i>égnât</i></p>
+                       <p><i>égnassions</i></p>
+                       <p><i>égnassiez</i></p>
+                       <p><i>égnassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ègne</i></p>
+                       <p><i>égnons</i></p>
+                       <p><i>égnez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>égnant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>égné</i></p>
+                       <p><i>égnés</i></p>
+                       <p><i>égnée</i></p>
+                       <p><i>égnées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="cél:ébrer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ébrer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>èbre</i></p>
+                       <p><i>èbres</i></p>
+                       <p><i>èbre</i></p>
+                       <p><i>ébrons</i></p>
+                       <p><i>ébrez</i></p>
+                       <p><i>èbrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ébrais</i></p>
+                       <p><i>ébrais</i></p>
+                       <p><i>ébrait</i></p>
+                       <p><i>ébrions</i></p>
+                       <p><i>ébriez</i></p>
+                       <p><i>ébraient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ébrerai</i><i>èbrerai</i></p>
+                       <p><i>ébreras</i><i>èbreras</i></p>
+                       <p><i>ébrera</i><i>èbrera</i></p>
+                       <p><i>ébrerons</i><i>èbrerons</i></p>
+                       <p><i>ébrerez</i><i>èbrerez</i></p>
+                       <p><i>ébreront</i><i>èbreront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>ébrai</i></p>
+                       <p><i>ébras</i></p>
+                       <p><i>ébra</i></p>
+                       <p><i>ébrâmes</i></p>
+                       <p><i>ébrâtes</i></p>
+                       <p><i>ébrèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ébrerais</i><i>èbrerais</i></p>
+                       <p><i>ébrerais</i><i>èbrerais</i></p>
+                       <p><i>ébrerait</i><i>èbrerait</i></p>
+                       <p><i>ébrerions</i><i>èbrerions</i></p>
+                       <p><i>ébreriez</i><i>èbreriez</i></p>
+                       <p><i>ébreraient</i><i>èbreraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>èbre</i></p>
+                       <p><i>èbres</i></p>
+                       <p><i>èbre</i></p>
+                       <p><i>ébrions</i></p>
+                       <p><i>ébriez</i></p>
+                       <p><i>èbrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ébrasse</i></p>
+                       <p><i>ébrasses</i></p>
+                       <p><i>ébrât</i></p>
+                       <p><i>ébrassions</i></p>
+                       <p><i>ébrassiez</i></p>
+                       <p><i>ébrassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>èbre</i></p>
+                       <p><i>ébrons</i></p>
+                       <p><i>ébrez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ébrant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>ébré</i></p>
+                       <p><i>ébrés</i></p>
+                       <p><i>ébrée</i></p>
+                       <p><i>ébrées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="int:égrer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>égrer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ègre</i></p>
+                       <p><i>ègres</i></p>
+                       <p><i>ègre</i></p>
+                       <p><i>égrons</i></p>
+                       <p><i>égrez</i></p>
+                       <p><i>ègrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>égrais</i></p>
+                       <p><i>égrais</i></p>
+                       <p><i>égrait</i></p>
+                       <p><i>égrions</i></p>
+                       <p><i>égriez</i></p>
+                       <p><i>égraient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>égrerai</i><i>ègrerai</i></p>
+                       <p><i>égreras</i><i>ègreras</i></p>
+                       <p><i>égrera</i><i>ègrera</i></p>
+                       <p><i>égrerons</i><i>ègrerons</i></p>
+                       <p><i>égrerez</i><i>ègrerez</i></p>
+                       <p><i>égreront</i><i>ègreront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>égrai</i></p>
+                       <p><i>égras</i></p>
+                       <p><i>égra</i></p>
+                       <p><i>égrâmes</i></p>
+                       <p><i>égrâtes</i></p>
+                       <p><i>égrèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>égrerais</i><i>ègrerais</i></p>
+                       <p><i>égrerais</i><i>ègrerais</i></p>
+                       <p><i>égrerait</i><i>ègrerait</i></p>
+                       <p><i>égrerions</i><i>ègrerions</i></p>
+                       <p><i>égreriez</i><i>ègreriez</i></p>
+                       <p><i>égreraient</i><i>ègreraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ègre</i></p>
+                       <p><i>ègres</i></p>
+                       <p><i>ègre</i></p>
+                       <p><i>égrions</i></p>
+                       <p><i>égriez</i></p>
+                       <p><i>ègrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>égrasse</i></p>
+                       <p><i>égrasses</i></p>
+                       <p><i>égrât</i></p>
+                       <p><i>égrassions</i></p>
+                       <p><i>égrassiez</i></p>
+                       <p><i>égrassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ègre</i></p>
+                       <p><i>égrons</i></p>
+                       <p><i>égrez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>égrant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>égré</i></p>
+                       <p><i>égrés</i></p>
+                       <p><i>égrée</i></p>
+                       <p><i>égrées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="décr:éter">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>éter</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>ètes</i></p>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>étons</i></p>
+                       <p><i>étez</i></p>
+                       <p><i>ètent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>étais</i></p>
+                       <p><i>étais</i></p>
+                       <p><i>était</i></p>
+                       <p><i>étions</i></p>
+                       <p><i>étiez</i></p>
+                       <p><i>étaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>éterai</i><i>èterai</i></p>
+                       <p><i>éteras</i><i>èteras</i></p>
+                       <p><i>étera</i><i>ètera</i></p>
+                       <p><i>éterons</i><i>èterons</i></p>
+                       <p><i>éterez</i><i>èterez</i></p>
+                       <p><i>éteront</i><i>èteront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>étai</i></p>
+                       <p><i>étas</i></p>
+                       <p><i>éta</i></p>
+                       <p><i>étâmes</i></p>
+                       <p><i>étâtes</i></p>
+                       <p><i>étèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>éterais</i><i>èterais</i></p>
+                       <p><i>éterais</i><i>èterais</i></p>
+                       <p><i>éterait</i><i>èterait</i></p>
+                       <p><i>éterions</i><i>èterions</i></p>
+                       <p><i>éteriez</i><i>èteriez</i></p>
+                       <p><i>éteraient</i><i>èteraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>ètes</i></p>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>étions</i></p>
+                       <p><i>étiez</i></p>
+                       <p><i>ètent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>étasse</i></p>
+                       <p><i>étasses</i></p>
+                       <p><i>étât</i></p>
+                       <p><i>étassions</i></p>
+                       <p><i>étassiez</i></p>
+                       <p><i>étassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ète</i></p>
+                       <p><i>étons</i></p>
+                       <p><i>étez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>étant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>été</i></p>
+                       <p><i>étés</i></p>
+                       <p><i>étée</i></p>
+                       <p><i>étées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="ali:éner">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>éner</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ène</i></p>
+                       <p><i>ènes</i></p>
+                       <p><i>ène</i></p>
+                       <p><i>énons</i></p>
+                       <p><i>énez</i></p>
+                       <p><i>ènent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>énais</i></p>
+                       <p><i>énais</i></p>
+                       <p><i>énait</i></p>
+                       <p><i>énions</i></p>
+                       <p><i>éniez</i></p>
+                       <p><i>énaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>énerai</i><i>ènerai</i></p>
+                       <p><i>éneras</i><i>èneras</i></p>
+                       <p><i>énera</i><i>ènera</i></p>
+                       <p><i>énerons</i><i>ènerons</i></p>
+                       <p><i>énerez</i><i>ènerez</i></p>
+                       <p><i>éneront</i><i>èneront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>énai</i></p>
+                       <p><i>énas</i></p>
+                       <p><i>éna</i></p>
+                       <p><i>énâmes</i></p>
+                       <p><i>énâtes</i></p>
+                       <p><i>énèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>énerais</i><i>ènerais</i></p>
+                       <p><i>énerais</i><i>ènerais</i></p>
+                       <p><i>énerait</i><i>ènerait</i></p>
+                       <p><i>énerions</i><i>ènerions</i></p>
+                       <p><i>éneriez</i><i>èneriez</i></p>
+                       <p><i>éneraient</i><i>èneraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ène</i></p>
+                       <p><i>ènes</i></p>
+                       <p><i>ène</i></p>
+                       <p><i>énions</i></p>
+                       <p><i>éniez</i></p>
+                       <p><i>ènent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>énasse</i></p>
+                       <p><i>énasses</i></p>
+                       <p><i>énât</i></p>
+                       <p><i>énassions</i></p>
+                       <p><i>énassiez</i></p>
+                       <p><i>énassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ène</i></p>
+                       <p><i>énons</i></p>
+                       <p><i>énez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>énant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>éné</i></p>
+                       <p><i>énés</i></p>
+                       <p><i>énée</i></p>
+                       <p><i>énées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="m:ener">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ener</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ène</i></p>
+                       <p><i>ènes</i></p>
+                       <p><i>ène</i></p>
+                       <p><i>enons</i></p>
+                       <p><i>enez</i></p>
+                       <p><i>ènent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>enais</i></p>
+                       <p><i>enais</i></p>
+                       <p><i>enait</i></p>
+                       <p><i>enions</i></p>
+                       <p><i>eniez</i></p>
+                       <p><i>enaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ènerai</i></p>
+                       <p><i>èneras</i></p>
+                       <p><i>ènera</i></p>
+                       <p><i>ènerons</i></p>
+                       <p><i>ènerez</i></p>
+                       <p><i>èneront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>enai</i></p>
+                       <p><i>enas</i></p>
+                       <p><i>ena</i></p>
+                       <p><i>enâmes</i></p>
+                       <p><i>enâtes</i></p>
+                       <p><i>enèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ènerais</i></p>
+                       <p><i>ènerais</i></p>
+                       <p><i>ènerait</i></p>
+                       <p><i>ènerions</i></p>
+                       <p><i>èneriez</i></p>
+                       <p><i>èneraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ène</i></p>
+                       <p><i>ènes</i></p>
+                       <p><i>ène</i></p>
+                       <p><i>enions</i></p>
+                       <p><i>eniez</i></p>
+                       <p><i>ènent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>enasse</i></p>
+                       <p><i>enasses</i></p>
+                       <p><i>enât</i></p>
+                       <p><i>enassions</i></p>
+                       <p><i>enassiez</i></p>
+                       <p><i>enassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ène</i></p>
+                       <p><i>enons</i></p>
+                       <p><i>enez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>enant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>ené</i></p>
+                       <p><i>enés</i></p>
+                       <p><i>enée</i></p>
+                       <p><i>enées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="l:ever">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ever</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ève</i></p>
+                       <p><i>èves</i></p>
+                       <p><i>ève</i></p>
+                       <p><i>evons</i></p>
+                       <p><i>evez</i></p>
+                       <p><i>èvent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>evais</i></p>
+                       <p><i>evais</i></p>
+                       <p><i>evait</i></p>
+                       <p><i>evions</i></p>
+                       <p><i>eviez</i></p>
+                       <p><i>evaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>èverai</i></p>
+                       <p><i>èveras</i></p>
+                       <p><i>èvera</i></p>
+                       <p><i>èverons</i></p>
+                       <p><i>èverez</i></p>
+                       <p><i>èveront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>evai</i></p>
+                       <p><i>evas</i></p>
+                       <p><i>eva</i></p>
+                       <p><i>evâmes</i></p>
+                       <p><i>evâtes</i></p>
+                       <p><i>evèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>èverais</i></p>
+                       <p><i>èverais</i></p>
+                       <p><i>èverait</i></p>
+                       <p><i>èverions</i></p>
+                       <p><i>èveriez</i></p>
+                       <p><i>èveraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ève</i></p>
+                       <p><i>èves</i></p>
+                       <p><i>ève</i></p>
+                       <p><i>evions</i></p>
+                       <p><i>eviez</i></p>
+                       <p><i>èvent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>evasse</i></p>
+                       <p><i>evasses</i></p>
+                       <p><i>evât</i></p>
+                       <p><i>evassions</i></p>
+                       <p><i>evassiez</i></p>
+                       <p><i>evassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ève</i></p>
+                       <p><i>evons</i></p>
+                       <p><i>evez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>evant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>evé</i></p>
+                       <p><i>evés</i></p>
+                       <p><i>evée</i></p>
+                       <p><i>evées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="p:eser">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>eser</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>èse</i></p>
+                       <p><i>èses</i></p>
+                       <p><i>èse</i></p>
+                       <p><i>esons</i></p>
+                       <p><i>esez</i></p>
+                       <p><i>èsent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>esais</i></p>
+                       <p><i>esais</i></p>
+                       <p><i>esait</i></p>
+                       <p><i>esions</i></p>
+                       <p><i>esiez</i></p>
+                       <p><i>esaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>èserai</i></p>
+                       <p><i>èseras</i></p>
+                       <p><i>èsera</i></p>
+                       <p><i>èserons</i></p>
+                       <p><i>èserez</i></p>
+                       <p><i>èseront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>esai</i></p>
+                       <p><i>esas</i></p>
+                       <p><i>esa</i></p>
+                       <p><i>esâmes</i></p>
+                       <p><i>esâtes</i></p>
+                       <p><i>esèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>èserais</i></p>
+                       <p><i>èserais</i></p>
+                       <p><i>èserait</i></p>
+                       <p><i>èserions</i></p>
+                       <p><i>èseriez</i></p>
+                       <p><i>èseraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>èse</i></p>
+                       <p><i>èses</i></p>
+                       <p><i>èse</i></p>
+                       <p><i>esions</i></p>
+                       <p><i>esiez</i></p>
+                       <p><i>èsent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>esasse</i></p>
+                       <p><i>esasses</i></p>
+                       <p><i>esât</i></p>
+                       <p><i>esassions</i></p>
+                       <p><i>esassiez</i></p>
+                       <p><i>esassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>èse</i></p>
+                       <p><i>esons</i></p>
+                       <p><i>esez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>esant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>esé</i></p>
+                       <p><i>esés</i></p>
+                       <p><i>esée</i></p>
+                       <p><i>esées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="s:écher">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>écher</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>èche</i></p>
+                       <p><i>èches</i></p>
+                       <p><i>èche</i></p>
+                       <p><i>échons</i></p>
+                       <p><i>échez</i></p>
+                       <p><i>èchent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>échais</i></p>
+                       <p><i>échais</i></p>
+                       <p><i>échait</i></p>
+                       <p><i>échions</i></p>
+                       <p><i>échiez</i></p>
+                       <p><i>échaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ècherai</i></p>
+                       <p><i>ècheras</i></p>
+                       <p><i>èchera</i></p>
+                       <p><i>ècherons</i></p>
+                       <p><i>ècherez</i></p>
+                       <p><i>ècheront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>échai</i></p>
+                       <p><i>échas</i></p>
+                       <p><i>écha</i></p>
+                       <p><i>échâmes</i></p>
+                       <p><i>échâtes</i></p>
+                       <p><i>échèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ècherais</i></p>
+                       <p><i>ècherais</i></p>
+                       <p><i>ècherait</i></p>
+                       <p><i>ècherions</i></p>
+                       <p><i>ècheriez</i></p>
+                       <p><i>ècheraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>èche</i></p>
+                       <p><i>èches</i></p>
+                       <p><i>èche</i></p>
+                       <p><i>échions</i></p>
+                       <p><i>échiez</i></p>
+                       <p><i>èchent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>échasse</i></p>
+                       <p><i>échasses</i></p>
+                       <p><i>échât</i></p>
+                       <p><i>échassions</i></p>
+                       <p><i>échassiez</i></p>
+                       <p><i>échassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>èche</i></p>
+                       <p><i>échons</i></p>
+                       <p><i>échez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>échant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>éché</i></p>
+                       <p><i>échés</i></p>
+                       <p><i>échée</i></p>
+                       <p><i>échées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="réf:érer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>érer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ère</i></p>
+                       <p><i>ères</i></p>
+                       <p><i>ère</i></p>
+                       <p><i>érons</i></p>
+                       <p><i>érez</i></p>
+                       <p><i>èrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>érais</i></p>
+                       <p><i>érais</i></p>
+                       <p><i>érait</i></p>
+                       <p><i>érions</i></p>
+                       <p><i>ériez</i></p>
+                       <p><i>éraient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>érerai</i><i>èrerai</i></p>
+                       <p><i>éreras</i><i>èreras</i></p>
+                       <p><i>érera</i><i>èrera</i></p>
+                       <p><i>érerons</i><i>èrerons</i></p>
+                       <p><i>érerez</i><i>èrerez</i></p>
+                       <p><i>éreront</i><i>èreront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>érai</i></p>
+                       <p><i>éras</i></p>
+                       <p><i>éra</i></p>
+                       <p><i>érâmes</i></p>
+                       <p><i>érâtes</i></p>
+                       <p><i>érèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>érerais</i><i>èrerais</i></p>
+                       <p><i>érerais</i><i>èrerais</i></p>
+                       <p><i>érerait</i><i>èrerait</i></p>
+                       <p><i>érerions</i><i>èrerions</i></p>
+                       <p><i>éreriez</i><i>èreriez</i></p>
+                       <p><i>éreraient</i><i>èreraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ère</i></p>
+                       <p><i>ères</i></p>
+                       <p><i>ère</i></p>
+                       <p><i>érions</i></p>
+                       <p><i>ériez</i></p>
+                       <p><i>èrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>érasse</i></p>
+                       <p><i>érasses</i></p>
+                       <p><i>érât</i></p>
+                       <p><i>érassions</i></p>
+                       <p><i>érassiez</i></p>
+                       <p><i>érassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ère</i></p>
+                       <p><i>érons</i></p>
+                       <p><i>érez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>érant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>éré</i></p>
+                       <p><i>érés</i></p>
+                       <p><i>érée</i></p>
+                       <p><i>érées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="c:éder">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>éder</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ède</i></p>
+                       <p><i>èdes</i></p>
+                       <p><i>ède</i></p>
+                       <p><i>édons</i></p>
+                       <p><i>édez</i></p>
+                       <p><i>èdent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>édais</i></p>
+                       <p><i>édais</i></p>
+                       <p><i>édait</i></p>
+                       <p><i>édions</i></p>
+                       <p><i>édiez</i></p>
+                       <p><i>édaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>éderai</i><i>èderai</i></p>
+                       <p><i>éderas</i><i>èderas</i></p>
+                       <p><i>édera</i><i>èdera</i></p>
+                       <p><i>éderons</i><i>èderons</i></p>
+                       <p><i>éderez</i><i>èderez</i></p>
+                       <p><i>éderont</i><i>èderont</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>édai</i></p>
+                       <p><i>édas</i></p>
+                       <p><i>éda</i></p>
+                       <p><i>édâmes</i></p>
+                       <p><i>édâtes</i></p>
+                       <p><i>édèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>éderais</i><i>èderais</i></p>
+                       <p><i>éderais</i><i>èderais</i></p>
+                       <p><i>éderait</i><i>èderait</i></p>
+                       <p><i>éderions</i><i>èderions</i></p>
+                       <p><i>éderiez</i><i>èderiez</i></p>
+                       <p><i>éderaient</i><i>èderaient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ède</i></p>
+                       <p><i>èdes</i></p>
+                       <p><i>ède</i></p>
+                       <p><i>édions</i></p>
+                       <p><i>édiez</i></p>
+                       <p><i>èdent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>édasse</i></p>
+                       <p><i>édasses</i></p>
+                       <p><i>édât</i></p>
+                       <p><i>édassions</i></p>
+                       <p><i>édassiez</i></p>
+                       <p><i>édassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ède</i></p>
+                       <p><i>édons</i></p>
+                       <p><i>édez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>édant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>édé</i></p>
+                       <p><i>édés</i></p>
+                       <p><i>édée</i></p>
+                       <p><i>édées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="rec:éper">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>éper</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>èpe</i></p>
+                       <p><i>èpes</i></p>
+                       <p><i>èpe</i></p>
+                       <p><i>épons</i></p>
+                       <p><i>épez</i></p>
+                       <p><i>èpent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>épais</i></p>
+                       <p><i>épais</i></p>
+                       <p><i>épait</i></p>
+                       <p><i>épions</i></p>
+                       <p><i>épiez</i></p>
+                       <p><i>épaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>éperai</i><i>èperai</i></p>
+                       <p><i>éperas</i><i>èperas</i></p>
+                       <p><i>épera</i><i>èpera</i></p>
+                       <p><i>éperons</i><i>èperons</i></p>
+                       <p><i>éperez</i><i>èperez</i></p>
+                       <p><i>éperont</i><i>èperont</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>épai</i></p>
+                       <p><i>épas</i></p>
+                       <p><i>épa</i></p>
+                       <p><i>épâmes</i></p>
+                       <p><i>épâtes</i></p>
+                       <p><i>épèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>éperais</i><i>èperais</i></p>
+                       <p><i>éperais</i><i>èperais</i></p>
+                       <p><i>éperait</i><i>èperait</i></p>
+                       <p><i>éperions</i><i>èperions</i></p>
+                       <p><i>éperiez</i><i>èperiez</i></p>
+                       <p><i>éperaient</i><i>èperaient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>èpe</i></p>
+                       <p><i>èpes</i></p>
+                       <p><i>èpe</i></p>
+                       <p><i>éprions</i></p>
+                       <p><i>épiez</i></p>
+                       <p><i>èpent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>épasse</i></p>
+                       <p><i>épasses</i></p>
+                       <p><i>épât</i></p>
+                       <p><i>épassions</i></p>
+                       <p><i>épassiez</i></p>
+                       <p><i>épassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>èpe</i></p>
+                       <p><i>épons</i></p>
+                       <p><i>épez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>épant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>épé</i></p>
+                       <p><i>épés</i></p>
+                       <p><i>épée</i></p>
+                       <p><i>épées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="rec:eper">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>eper</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>èpe</i></p>
+                       <p><i>èpes</i></p>
+                       <p><i>èpe</i></p>
+                       <p><i>epons</i></p>
+                       <p><i>epez</i></p>
+                       <p><i>èpent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>epais</i></p>
+                       <p><i>epais</i></p>
+                       <p><i>epait</i></p>
+                       <p><i>epions</i></p>
+                       <p><i>epiez</i></p>
+                       <p><i>epaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>eperai</i><i>èperai</i></p>
+                       <p><i>eperas</i><i>èperas</i></p>
+                       <p><i>epera</i><i>èpera</i></p>
+                       <p><i>eperons</i><i>èperons</i></p>
+                       <p><i>eperez</i><i>èperez</i></p>
+                       <p><i>eperont</i><i>èperont</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>epai</i></p>
+                       <p><i>epas</i></p>
+                       <p><i>epa</i></p>
+                       <p><i>epâmes</i></p>
+                       <p><i>epâtes</i></p>
+                       <p><i>epèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>eperais</i><i>èperais</i></p>
+                       <p><i>eperais</i><i>èperais</i></p>
+                       <p><i>eperait</i><i>èperait</i></p>
+                       <p><i>eperions</i><i>èperions</i></p>
+                       <p><i>eperiez</i><i>èperiez</i></p>
+                       <p><i>eperaient</i><i>èperaient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>èpe</i></p>
+                       <p><i>èpes</i></p>
+                       <p><i>èpe</i></p>
+                       <p><i>eprions</i></p>
+                       <p><i>epiez</i></p>
+                       <p><i>èpent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>epasse</i></p>
+                       <p><i>epasses</i></p>
+                       <p><i>epât</i></p>
+                       <p><i>epassions</i></p>
+                       <p><i>epassiez</i></p>
+                       <p><i>epassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>èpe</i></p>
+                       <p><i>epons</i></p>
+                       <p><i>epez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>epant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>epé</i></p>
+                       <p><i>epés</i></p>
+                       <p><i>epée</i></p>
+                       <p><i>epées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="l:éser">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>éser</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>èse</i></p>
+                       <p><i>èses</i></p>
+                       <p><i>èse</i></p>
+                       <p><i>ésons</i></p>
+                       <p><i>ésez</i></p>
+                       <p><i>èsent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ésais</i></p>
+                       <p><i>ésais</i></p>
+                       <p><i>ésait</i></p>
+                       <p><i>ésions</i></p>
+                       <p><i>ésiez</i></p>
+                       <p><i>ésaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>éserai</i><i>èserai</i></p>
+                       <p><i>éseras</i><i>èseras</i></p>
+                       <p><i>ésera</i><i>èsera</i></p>
+                       <p><i>éserons</i><i>èserons</i></p>
+                       <p><i>éserez</i><i>èserez</i></p>
+                       <p><i>éseront</i><i>èseront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>ésai</i></p>
+                       <p><i>ésas</i></p>
+                       <p><i>ésa</i></p>
+                       <p><i>ésâmes</i></p>
+                       <p><i>ésâtes</i></p>
+                       <p><i>ésèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>éserais</i><i>èserais</i></p>
+                       <p><i>éserais</i><i>èserais</i></p>
+                       <p><i>éserait</i><i>èserait</i></p>
+                       <p><i>éserions</i><i>èserions</i></p>
+                       <p><i>éseriez</i><i>èseriez</i></p>
+                       <p><i>éseraient</i><i>èseraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>èse</i></p>
+                       <p><i>èses</i></p>
+                       <p><i>èse</i></p>
+                       <p><i>ésrions</i></p>
+                       <p><i>ésiez</i></p>
+                       <p><i>èsent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ésasse</i></p>
+                       <p><i>ésasses</i></p>
+                       <p><i>ésât</i></p>
+                       <p><i>ésassions</i></p>
+                       <p><i>ésassiez</i></p>
+                       <p><i>ésassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>èse</i></p>
+                       <p><i>ésons</i></p>
+                       <p><i>ésez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ésant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>ésé</i></p>
+                       <p><i>ésés</i></p>
+                       <p><i>ésée</i></p>
+                       <p><i>ésées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="cr:émer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>émer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ème</i></p>
+                       <p><i>èmes</i></p>
+                       <p><i>ème</i></p>
+                       <p><i>émons</i></p>
+                       <p><i>émez</i></p>
+                       <p><i>èment</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>émais</i></p>
+                       <p><i>émais</i></p>
+                       <p><i>émait</i></p>
+                       <p><i>émions</i></p>
+                       <p><i>émiez</i></p>
+                       <p><i>émaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>émerai</i><i>èmerai</i></p>
+                       <p><i>émeras</i><i>èmerai</i></p>
+                       <p><i>émera</i><i>èmerai</i></p>
+                       <p><i>émerons</i><i>èmerai</i></p>
+                       <p><i>émerez</i><i>èmerai</i></p>
+                       <p><i>émeront</i><i>èmerai</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>émai</i></p>
+                       <p><i>émas</i></p>
+                       <p><i>éma</i></p>
+                       <p><i>émâmes</i></p>
+                       <p><i>émâtes</i></p>
+                       <p><i>émèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>émerais</i><i>èmerais</i></p>
+                       <p><i>émerais</i><i>èmerais</i></p>
+                       <p><i>émerait</i><i>èmerais</i></p>
+                       <p><i>émerions</i><i>èmerais</i></p>
+                       <p><i>émeriez</i><i>èmerais</i></p>
+                       <p><i>émeraient</i><i>èmerais</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ème</i></p>
+                       <p><i>èmes</i></p>
+                       <p><i>ème</i></p>
+                       <p><i>émrions</i></p>
+                       <p><i>émiez</i></p>
+                       <p><i>èment</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>émasse</i></p>
+                       <p><i>émasses</i></p>
+                       <p><i>émât</i></p>
+                       <p><i>émassions</i></p>
+                       <p><i>émassiez</i></p>
+                       <p><i>émassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ème</i></p>
+                       <p><i>émons</i></p>
+                       <p><i>émez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>émant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>émé</i></p>
+                       <p><i>émés</i></p>
+                       <p><i>émée</i></p>
+                       <p><i>émées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="abr:éger">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>éger</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ège</i></p>
+                       <p><i>èges</i></p>
+                       <p><i>ège</i></p>
+                       <p><i>égeons</i></p>
+                       <p><i>égez</i></p>
+                       <p><i>ègent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>égeais</i></p>
+                       <p><i>égeais</i></p>
+                       <p><i>égeait</i></p>
+                       <p><i>égions</i></p>
+                       <p><i>égiez</i></p>
+                       <p><i>égeaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ègerai</i></p>
+                       <p><i>ègeras</i></p>
+                       <p><i>ègera</i></p>
+                       <p><i>ègerons</i></p>
+                       <p><i>ègerez</i></p>
+                       <p><i>ègeront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>égeai</i></p>
+                       <p><i>égeas</i></p>
+                       <p><i>égea</i></p>
+                       <p><i>égeâmes</i></p>
+                       <p><i>égeâtes</i></p>
+                       <p><i>égèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ègerais</i></p>
+                       <p><i>ègerais</i></p>
+                       <p><i>ègerait</i></p>
+                       <p><i>ègerions</i></p>
+                       <p><i>ègeriez</i></p>
+                       <p><i>ègeraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ège</i></p>
+                       <p><i>èges</i></p>
+                       <p><i>ège</i></p>
+                       <p><i>égions</i></p>
+                       <p><i>égiez</i></p>
+                       <p><i>ègent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>égeasse</i></p>
+                       <p><i>égeasses</i></p>
+                       <p><i>égeât</i></p>
+                       <p><i>égeassions</i></p>
+                       <p><i>égeassiez</i></p>
+                       <p><i>égeassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ège</i></p>
+                       <p><i>égeons</i></p>
+                       <p><i>égez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>égeant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>égé</i></p>
+                       <p><i>égés</i></p>
+                       <p><i>égée</i></p>
+                       <p><i>égées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="aim:er">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>er</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>es</i></p>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ait</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>aient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>erai</i></p>
+                       <p><i>eras</i></p>
+                       <p><i>era</i></p>
+                       <p><i>erons</i></p>
+                       <p><i>erez</i></p>
+                       <p><i>eront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>ai</i></p>
+                       <p><i>as</i></p>
+                       <p><i>a</i></p>
+                       <p><i>âmes</i></p>
+                       <p><i>âtes</i></p>
+                       <p><i>èrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>erais</i></p>
+                       <p><i>erais</i></p>
+                       <p><i>erait</i></p>
+                       <p><i>erions</i></p>
+                       <p><i>eriez</i></p>
+                       <p><i>eraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>es</i></p>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>asse</i></p>
+                       <p><i>asses</i></p>
+                       <p><i>ât</i></p>
+                       <p><i>assions</i></p>
+                       <p><i>assiez</i></p>
+                       <p><i>assent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>é</i></p>
+                       <p><i>és</i></p>
+                       <p><i>ée</i></p>
+                       <p><i>ées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="enfi:évrer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>évrer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>èvre</i></p>
+                       <p><i>èvres</i></p>
+                       <p><i>èvre</i></p>
+                       <p><i>évrons</i></p>
+                       <p><i>évrez</i></p>
+                       <p><i>èvrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>évrais</i></p>
+                       <p><i>évrais</i></p>
+                       <p><i>évrait</i></p>
+                       <p><i>évrions</i></p>
+                       <p><i>évriez</i></p>
+                       <p><i>évraient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>évrerai</i></p>
+                       <p><i>évreras</i></p>
+                       <p><i>évrera</i></p>
+                       <p><i>évrerons</i></p>
+                       <p><i>évrerez</i></p>
+                       <p><i>évreront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>évrai</i></p>
+                       <p><i>évras</i></p>
+                       <p><i>évra</i></p>
+                       <p><i>évrâmes</i></p>
+                       <p><i>évrâtes</i></p>
+                       <p><i>évrèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>évrerais</i></p>
+                       <p><i>évrerais</i></p>
+                       <p><i>évrerait</i></p>
+                       <p><i>évrerions</i></p>
+                       <p><i>évreriez</i></p>
+                       <p><i>évreraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>èvre</i></p>
+                       <p><i>èvres</i></p>
+                       <p><i>èvre</i></p>
+                       <p><i>évrions</i></p>
+                       <p><i>évriez</i></p>
+                       <p><i>èvrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>évrasse</i></p>
+                       <p><i>évrasses</i></p>
+                       <p><i>évrât</i></p>
+                       <p><i>évrassions</i></p>
+                       <p><i>évrassiez</i></p>
+                       <p><i>évrassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>èvre</i></p>
+                       <p><i>évrons</i></p>
+                       <p><i>évrez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>évrant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>évré</i></p>
+                       <p><i>évrés</i></p>
+                       <p><i>évrée</i></p>
+                       <p><i>évrées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="ex:écrer">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>écrer</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ècre</i></p>
+                       <p><i>ècres</i></p>
+                       <p><i>ècre</i></p>
+                       <p><i>écrons</i></p>
+                       <p><i>écrez</i></p>
+                       <p><i>ècrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>écrais</i></p>
+                       <p><i>écrais</i></p>
+                       <p><i>écrait</i></p>
+                       <p><i>écrions</i></p>
+                       <p><i>écriez</i></p>
+                       <p><i>écraient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>écrerai</i></p>
+                       <p><i>écreras</i></p>
+                       <p><i>écrera</i></p>
+                       <p><i>écrerons</i></p>
+                       <p><i>écrerez</i></p>
+                       <p><i>écreront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>écrai</i></p>
+                       <p><i>écras</i></p>
+                       <p><i>écra</i></p>
+                       <p><i>écrâmes</i></p>
+                       <p><i>écrâtes</i></p>
+                       <p><i>écrèrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>écrerais</i></p>
+                       <p><i>écrerais</i></p>
+                       <p><i>écrerait</i></p>
+                       <p><i>écrerions</i></p>
+                       <p><i>écreriez</i></p>
+                       <p><i>écreraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ècre</i></p>
+                       <p><i>ècres</i></p>
+                       <p><i>ècre</i></p>
+                       <p><i>écrions</i></p>
+                       <p><i>écriez</i></p>
+                       <p><i>ècrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>écrasse</i></p>
+                       <p><i>écrasses</i></p>
+                       <p><i>écrât</i></p>
+                       <p><i>écrassions</i></p>
+                       <p><i>écrassiez</i></p>
+                       <p><i>écrassent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ècre</i></p>
+                       <p><i>écrons</i></p>
+                       <p><i>écrez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>écrant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>écré</i></p>
+                       <p><i>écrés</i></p>
+                       <p><i>écrée</i></p>
+                       <p><i>écrées</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="acqu:érir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>érir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>iers</i></p>
+                       <p><i>iers</i></p>
+                       <p><i>iert</i></p>
+                       <p><i>érons</i></p>
+                       <p><i>érez</i></p>
+                       <p><i>ièrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>érais</i></p>
+                       <p><i>érais</i></p>
+                       <p><i>érait</i></p>
+                       <p><i>érions</i></p>
+                       <p><i>ériez</i></p>
+                       <p><i>éraient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>errai</i></p>
+                       <p><i>erras</i></p>
+                       <p><i>erra</i></p>
+                       <p><i>errons</i></p>
+                       <p><i>errez</i></p>
+                       <p><i>erront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>îmes</i></p>
+                       <p><i>îtes</i></p>
+                       <p><i>irent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>errais</i></p>
+                       <p><i>errais</i></p>
+                       <p><i>errait</i></p>
+                       <p><i>errions</i></p>
+                       <p><i>erriez</i></p>
+                       <p><i>erraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ière</i></p>
+                       <p><i>ières</i></p>
+                       <p><i>ière</i></p>
+                       <p><i>érions</i></p>
+                       <p><i>ériez</i></p>
+                       <p><i>ièrent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>ît</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>iers</i></p>
+                       <p><i>érons</i></p>
+                       <p><i>érez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>érant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>ise</i></p>
+                       <p><i>ises</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="ha:ïr">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ïr</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>ïssons</i></p>
+                       <p><i>ïssez</i></p>
+                       <p><i>ïssent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ïssais</i></p>
+                       <p><i>ïssais</i></p>
+                       <p><i>ïssait</i></p>
+                       <p><i>ïssions</i></p>
+                       <p><i>ïssiez</i></p>
+                       <p><i>ïssaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ïrai</i></p>
+                       <p><i>ïras</i></p>
+                       <p><i>ïra</i></p>
+                       <p><i>ïrons</i></p>
+                       <p><i>ïrez</i></p>
+                       <p><i>ïront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>ïs</i></p>
+                       <p><i>ïs</i></p>
+                       <p><i>ït</i></p>
+                       <p><i>ïmes</i></p>
+                       <p><i>ïtes</i></p>
+                       <p><i>ïrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ïrais</i></p>
+                       <p><i>ïrais</i></p>
+                       <p><i>ïrait</i></p>
+                       <p><i>ïrions</i></p>
+                       <p><i>ïriez</i></p>
+                       <p><i>ïraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ïsse</i></p>
+                       <p><i>ïsses</i></p>
+                       <p><i>ïsse</i></p>
+                       <p><i>ïssions</i></p>
+                       <p><i>ïssiez</i></p>
+                       <p><i>ïssent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ïsse</i></p>
+                       <p><i>ïsses</i></p>
+                       <p><i>ït</i></p>
+                       <p><i>ïssions</i></p>
+                       <p><i>ïssiez</i></p>
+                       <p><i>ïssent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>ïssons</i></p>
+                       <p><i>ïssez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ïssant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>ï</i></p>
+                       <p><i>ïs</i></p>
+                       <p><i>ïe</i></p>
+                       <p><i>ïes</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="fl:eurir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>eurir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>euris</i></p>
+                       <p><i>euris</i></p>
+                       <p><i>eurit</i></p>
+                       <p><i>eurissons</i></p>
+                       <p><i>eurissez</i></p>
+                       <p><i>eurissent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>eurissais</i><i>orissais</i></p>
+                       <p><i>eurissais</i><i>orissais</i></p>
+                       <p><i>eurissait</i><i>orissait</i></p>
+                       <p><i>eurissions</i><i>orissions</i></p>
+                       <p><i>eurissiez</i><i>orissiez</i></p>
+                       <p><i>eurissaient</i><i>orissaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>eurirai</i></p>
+                       <p><i>euriras</i></p>
+                       <p><i>eurira</i></p>
+                       <p><i>eurirons</i></p>
+                       <p><i>eurirez</i></p>
+                       <p><i>euriront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>euris</i></p>
+                       <p><i>euris</i></p>
+                       <p><i>eurit</i></p>
+                       <p><i>eurîmes</i></p>
+                       <p><i>eurîtes</i></p>
+                       <p><i>eurirent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>eurirais</i></p>
+                       <p><i>eurirais</i></p>
+                       <p><i>eurirait</i></p>
+                       <p><i>euririons</i></p>
+                       <p><i>euririez</i></p>
+                       <p><i>euriraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>eurisse</i></p>
+                       <p><i>eurisses</i></p>
+                       <p><i>eurisse</i></p>
+                       <p><i>eurissions</i></p>
+                       <p><i>eurissiez</i></p>
+                       <p><i>eurissent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>eurisse</i></p>
+                       <p><i>eurisses</i></p>
+                       <p><i>eurît</i></p>
+                       <p><i>eurissions</i></p>
+                       <p><i>eurissiez</i></p>
+                       <p><i>eurissent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>euris</i></p>
+                       <p><i>eurissons</i></p>
+                       <p><i>eurissez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>eurissant</i><i>orissant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>euri</i></p>
+                       <p><i>euris</i></p>
+                       <p><i>eurie</i></p>
+                       <p><i>euries</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="ouv:rir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>rir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>re</i></p>
+                       <p><i>res</i></p>
+                       <p><i>re</i></p>
+                       <p><i>rons</i></p>
+                       <p><i>rez</i></p>
+                       <p><i>rent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>rais</i></p>
+                       <p><i>rais</i></p>
+                       <p><i>rait</i></p>
+                       <p><i>rions</i></p>
+                       <p><i>riez</i></p>
+                       <p><i>raient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>rirai</i></p>
+                       <p><i>riras</i></p>
+                       <p><i>rira</i></p>
+                       <p><i>rirons</i></p>
+                       <p><i>rirez</i></p>
+                       <p><i>riront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>ris</i></p>
+                       <p><i>ris</i></p>
+                       <p><i>rit</i></p>
+                       <p><i>rîmes</i></p>
+                       <p><i>rîtes</i></p>
+                       <p><i>rirent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>rirais</i></p>
+                       <p><i>rirais</i></p>
+                       <p><i>rirait</i></p>
+                       <p><i>ririons</i></p>
+                       <p><i>ririez</i></p>
+                       <p><i>riraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>re</i></p>
+                       <p><i>res</i></p>
+                       <p><i>re</i></p>
+                       <p><i>rions</i></p>
+                       <p><i>riez</i></p>
+                       <p><i>rent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>risse</i></p>
+                       <p><i>risses</i></p>
+                       <p><i>rît</i></p>
+                       <p><i>rissions</i></p>
+                       <p><i>rissiez</i></p>
+                       <p><i>rissent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>re</i></p>
+                       <p><i>rons</i></p>
+                       <p><i>rez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>rant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>ert</i></p>
+                       <p><i>erts</i></p>
+                       <p><i>erte</i></p>
+                       <p><i>ertes</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="dor:mir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>mir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>t</i></p>
+                       <p><i>mons</i></p>
+                       <p><i>mez</i></p>
+                       <p><i>ment</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>mais</i></p>
+                       <p><i>mais</i></p>
+                       <p><i>mait</i></p>
+                       <p><i>mions</i></p>
+                       <p><i>miez</i></p>
+                       <p><i>maient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>mirai</i></p>
+                       <p><i>miras</i></p>
+                       <p><i>mira</i></p>
+                       <p><i>mirons</i></p>
+                       <p><i>mirez</i></p>
+                       <p><i>miront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>mis</i></p>
+                       <p><i>mis</i></p>
+                       <p><i>mit</i></p>
+                       <p><i>mîmes</i></p>
+                       <p><i>mîtes</i></p>
+                       <p><i>mirent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>mirais</i></p>
+                       <p><i>mirais</i></p>
+                       <p><i>mirait</i></p>
+                       <p><i>mirions</i></p>
+                       <p><i>miriez</i></p>
+                       <p><i>miraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>me</i></p>
+                       <p><i>mes</i></p>
+                       <p><i>me</i></p>
+                       <p><i>mions</i></p>
+                       <p><i>miez</i></p>
+                       <p><i>ment</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>misse</i></p>
+                       <p><i>misses</i></p>
+                       <p><i>mît</i></p>
+                       <p><i>missions</i></p>
+                       <p><i>missiez</i></p>
+                       <p><i>missent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>mons</i></p>
+                       <p><i>mez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>mant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>mi</i></p>
+                       <p><i>mis</i></p>
+                       <p><i>mie</i></p>
+                       <p><i>mies</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="men:tir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>tir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>t</i></p>
+                       <p><i>tons</i></p>
+                       <p><i>tez</i></p>
+                       <p><i>tent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>tais</i></p>
+                       <p><i>tais</i></p>
+                       <p><i>tait</i></p>
+                       <p><i>tions</i></p>
+                       <p><i>tiez</i></p>
+                       <p><i>taient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>tirai</i></p>
+                       <p><i>tiras</i></p>
+                       <p><i>tira</i></p>
+                       <p><i>tirons</i></p>
+                       <p><i>tirez</i></p>
+                       <p><i>tiront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>tis</i></p>
+                       <p><i>tis</i></p>
+                       <p><i>tit</i></p>
+                       <p><i>tîmes</i></p>
+                       <p><i>tîtes</i></p>
+                       <p><i>tirent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>tirais</i></p>
+                       <p><i>tirais</i></p>
+                       <p><i>tirait</i></p>
+                       <p><i>tirions</i></p>
+                       <p><i>tiriez</i></p>
+                       <p><i>tiraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>te</i></p>
+                       <p><i>tes</i></p>
+                       <p><i>te</i></p>
+                       <p><i>tions</i></p>
+                       <p><i>tiez</i></p>
+                       <p><i>tent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>tisse</i></p>
+                       <p><i>tisses</i></p>
+                       <p><i>tît</i></p>
+                       <p><i>tissions</i></p>
+                       <p><i>tissiez</i></p>
+                       <p><i>tissent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>tons</i></p>
+                       <p><i>tez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>tant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>ti</i></p>
+                       <p><i>tis</i></p>
+                       <p><i>tie</i></p>
+                       <p><i>ties</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="ser:vir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>vir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>t</i></p>
+                       <p><i>vons</i></p>
+                       <p><i>vez</i></p>
+                       <p><i>vent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>vais</i></p>
+                       <p><i>vais</i></p>
+                       <p><i>vait</i></p>
+                       <p><i>vions</i></p>
+                       <p><i>viez</i></p>
+                       <p><i>vaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>virai</i></p>
+                       <p><i>viras</i></p>
+                       <p><i>vira</i></p>
+                       <p><i>virons</i></p>
+                       <p><i>virez</i></p>
+                       <p><i>viront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>vis</i></p>
+                       <p><i>vis</i></p>
+                       <p><i>vit</i></p>
+                       <p><i>vîmes</i></p>
+                       <p><i>vîtes</i></p>
+                       <p><i>virent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>virais</i></p>
+                       <p><i>virais</i></p>
+                       <p><i>virait</i></p>
+                       <p><i>virions</i></p>
+                       <p><i>viriez</i></p>
+                       <p><i>viraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ve</i></p>
+                       <p><i>ves</i></p>
+                       <p><i>ve</i></p>
+                       <p><i>vions</i></p>
+                       <p><i>viez</i></p>
+                       <p><i>vent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>visse</i></p>
+                       <p><i>visses</i></p>
+                       <p><i>vît</i></p>
+                       <p><i>vissions</i></p>
+                       <p><i>vissiez</i></p>
+                       <p><i>vissent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>vons</i></p>
+                       <p><i>vez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>vant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>vi</i></p>
+                       <p><i>vis</i></p>
+                       <p><i>vie</i></p>
+                       <p><i>vies</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="bou:illir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>illir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>t</i></p>
+                       <p><i>illons</i></p>
+                       <p><i>illez</i></p>
+                       <p><i>illent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>illais</i></p>
+                       <p><i>illais</i></p>
+                       <p><i>illait</i></p>
+                       <p><i>illions</i></p>
+                       <p><i>illiez</i></p>
+                       <p><i>illaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>illirai</i></p>
+                       <p><i>illiras</i></p>
+                       <p><i>illira</i></p>
+                       <p><i>illirons</i></p>
+                       <p><i>illirez</i></p>
+                       <p><i>illiront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>illis</i></p>
+                       <p><i>illis</i></p>
+                       <p><i>illit</i></p>
+                       <p><i>illîmes</i></p>
+                       <p><i>illîtes</i></p>
+                       <p><i>illirent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>illirais</i></p>
+                       <p><i>illirais</i></p>
+                       <p><i>illirait</i></p>
+                       <p><i>illirions</i></p>
+                       <p><i>illiriez</i></p>
+                       <p><i>illiraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ille</i></p>
+                       <p><i>illes</i></p>
+                       <p><i>ille</i></p>
+                       <p><i>illions</i></p>
+                       <p><i>illiez</i></p>
+                       <p><i>illent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>illisse</i></p>
+                       <p><i>illisses</i></p>
+                       <p><i>illît</i></p>
+                       <p><i>illissions</i></p>
+                       <p><i>illissiez</i></p>
+                       <p><i>illissent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>illons</i></p>
+                       <p><i>illez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>illant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>illi</i></p>
+                       <p><i>illis</i></p>
+                       <p><i>illie</i></p>
+                       <p><i>illies</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="assaill:ir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>es</i></p>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ait</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>aient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>irai</i></p>
+                       <p><i>iras</i></p>
+                       <p><i>ira</i></p>
+                       <p><i>irons</i></p>
+                       <p><i>irez</i></p>
+                       <p><i>iront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>îmes</i></p>
+                       <p><i>îtes</i></p>
+                       <p><i>irent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irait</i></p>
+                       <p><i>irions</i></p>
+                       <p><i>iriez</i></p>
+                       <p><i>iraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>es</i></p>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>ît</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>i</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>ies</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="saill:ir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i><i>e</i></p>
+                       <p><i>issons</i></p>
+                       <p><i>issez</i></p>
+                       <p><i>issent</i><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>issais</i></p>
+                       <p><i>issais</i></p>
+                       <p><i>issait</i><i>ait</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issaient</i><i>aient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>irai</i></p>
+                       <p><i>iras</i></p>
+                       <p><i>ira</i><i>era</i></p>
+                       <p><i>irons</i></p>
+                       <p><i>irez</i></p>
+                       <p><i>iront</i><i>eront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>îmes</i></p>
+                       <p><i>îtes</i></p>
+                       <p><i>irent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irait</i><i>erait</i></p>
+                       <p><i>irions</i></p>
+                       <p><i>iriez</i></p>
+                       <p><i>iraient</i><i>eraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>isse</i><i>e</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>ît</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>issons</i></p>
+                       <p><i>issez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>issant</i><i>ant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>i</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>ies</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="cueill:ir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>es</i></p>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ait</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>aient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>erai</i></p>
+                       <p><i>eras</i></p>
+                       <p><i>era</i></p>
+                       <p><i>erons</i></p>
+                       <p><i>erez</i></p>
+                       <p><i>eront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>îmes</i></p>
+                       <p><i>îtes</i></p>
+                       <p><i>irent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>erais</i></p>
+                       <p><i>erais</i></p>
+                       <p><i>erait</i></p>
+                       <p><i>erions</i></p>
+                       <p><i>eriez</i></p>
+                       <p><i>eraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>es</i></p>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>ît</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>i</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>ies</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="t:enir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>enir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>iens</i></p>
+                       <p><i>iens</i></p>
+                       <p><i>ient</i></p>
+                       <p><i>enons</i></p>
+                       <p><i>enez</i></p>
+                       <p><i>iennent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>enais</i></p>
+                       <p><i>enais</i></p>
+                       <p><i>enait</i></p>
+                       <p><i>enions</i></p>
+                       <p><i>eniez</i></p>
+                       <p><i>enaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>iendrai</i></p>
+                       <p><i>iendras</i></p>
+                       <p><i>iendra</i></p>
+                       <p><i>iendrons</i></p>
+                       <p><i>iendrez</i></p>
+                       <p><i>iendront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>ins</i></p>
+                       <p><i>ins</i></p>
+                       <p><i>int</i></p>
+                       <p><i>înmes</i></p>
+                       <p><i>întes</i></p>
+                       <p><i>inrent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>iendrais</i></p>
+                       <p><i>iendrais</i></p>
+                       <p><i>iendrait</i></p>
+                       <p><i>iendrions</i></p>
+                       <p><i>iendriez</i></p>
+                       <p><i>iendraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ienne</i></p>
+                       <p><i>iennes</i></p>
+                       <p><i>ienne</i></p>
+                       <p><i>enions</i></p>
+                       <p><i>eniez</i></p>
+                       <p><i>iennent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>insse</i></p>
+                       <p><i>insses</i></p>
+                       <p><i>înt</i></p>
+                       <p><i>inssions</i></p>
+                       <p><i>inssiez</i></p>
+                       <p><i>inssent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>iens</i></p>
+                       <p><i>enons</i></p>
+                       <p><i>enez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>enant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>enu</i></p>
+                       <p><i>enus</i></p>
+                       <p><i>enue</i></p>
+                       <p><i>enues</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="adv:enir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>enir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p><i>ient</i></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p><i>enait</i></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p><i>iendra</i></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p><i>int</i></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p><i>iendrait</i></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p><i>ienne</i></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p><i>înt</i></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>enant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>enu</i></p>
+                       <p><i>enus</i></p>
+                       <p><i>enue</i></p>
+                       <p><i>enues</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="fu:ir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>yons</i></p>
+                       <p><i>yez</i></p>
+                       <p><i>ient</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>yais</i></p>
+                       <p><i>yais</i></p>
+                       <p><i>yait</i></p>
+                       <p><i>yions</i></p>
+                       <p><i>yiez</i></p>
+                       <p><i>yaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>irai</i></p>
+                       <p><i>iras</i></p>
+                       <p><i>ira</i></p>
+                       <p><i>irons</i></p>
+                       <p><i>irez</i></p>
+                       <p><i>iront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>îmes</i></p>
+                       <p><i>îtes</i></p>
+                       <p><i>irent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irait</i></p>
+                       <p><i>irions</i></p>
+                       <p><i>iriez</i></p>
+                       <p><i>iraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>ies</i></p>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>yions</i></p>
+                       <p><i>yiez</i></p>
+                       <p><i>ient</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>ît</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>yons</i></p>
+                       <p><i>yez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>yant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>i</i></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="m:ourir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ourir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>eurs</i></p>
+                       <p><i>eurs</i></p>
+                       <p><i>eurt</i></p>
+                       <p><i>ourons</i></p>
+                       <p><i>ourez</i></p>
+                       <p><i>eurent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ourais</i></p>
+                       <p><i>ourais</i></p>
+                       <p><i>ourait</i></p>
+                       <p><i>ourions</i></p>
+                       <p><i>ouriez</i></p>
+                       <p><i>ouraient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ourrai</i></p>
+                       <p><i>ourras</i></p>
+                       <p><i>ourra</i></p>
+                       <p><i>ourrons</i></p>
+                       <p><i>ourrez</i></p>
+                       <p><i>ourront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>ourus</i></p>
+                       <p><i>ourus</i></p>
+                       <p><i>ourut</i></p>
+                       <p><i>ourûmes</i></p>
+                       <p><i>ourûtes</i></p>
+                       <p><i>oururent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ourrais</i></p>
+                       <p><i>ourrais</i></p>
+                       <p><i>ourrait</i></p>
+                       <p><i>ourrions</i></p>
+                       <p><i>ourriez</i></p>
+                       <p><i>ourraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>eure</i></p>
+                       <p><i>eures</i></p>
+                       <p><i>eure</i></p>
+                       <p><i>ourions</i></p>
+                       <p><i>ouriez</i></p>
+                       <p><i>eurent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ourusse</i></p>
+                       <p><i>ourusses</i></p>
+                       <p><i>ourût</i></p>
+                       <p><i>ourussions</i></p>
+                       <p><i>ourussiez</i></p>
+                       <p><i>ourussent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>eurs</i></p>
+                       <p><i>ourons</i></p>
+                       <p><i>ourez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ourant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>ort</i></p>
+                       <p><i>orts</i></p>
+                       <p><i>orte</i></p>
+                       <p><i>ortes</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="vêt:ir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i></i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ait</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>aient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>irai</i></p>
+                       <p><i>iras</i></p>
+                       <p><i>ira</i></p>
+                       <p><i>irons</i></p>
+                       <p><i>irez</i></p>
+                       <p><i>iront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>îmes</i></p>
+                       <p><i>îtes</i></p>
+                       <p><i>irent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irait</i></p>
+                       <p><i>irions</i></p>
+                       <p><i>iriez</i></p>
+                       <p><i>iraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>es</i></p>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>ît</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>u</i></p>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>ue</i></p>
+                       <p><i>ues</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="cour:ir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>t</i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ait</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>aient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>rai</i></p>
+                       <p><i>ras</i></p>
+                       <p><i>ra</i></p>
+                       <p><i>rons</i></p>
+                       <p><i>rez</i></p>
+                       <p><i>ront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>ut</i></p>
+                       <p><i>ûmes</i></p>
+                       <p><i>ûtes</i></p>
+                       <p><i>urent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>rais</i></p>
+                       <p><i>rais</i></p>
+                       <p><i>rait</i></p>
+                       <p><i>rions</i></p>
+                       <p><i>riez</i></p>
+                       <p><i>raient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>es</i></p>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>usse</i></p>
+                       <p><i>usses</i></p>
+                       <p><i>ût</i></p>
+                       <p><i>ussions</i></p>
+                       <p><i>ussiez</i></p>
+                       <p><i>ussent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>s</i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>u</i></p>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>ue</i></p>
+                       <p><i>ues</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="fin:ir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>issons</i></p>
+                       <p><i>issez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>issais</i></p>
+                       <p><i>issais</i></p>
+                       <p><i>issait</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>irai</i></p>
+                       <p><i>iras</i></p>
+                       <p><i>ira</i></p>
+                       <p><i>irons</i></p>
+                       <p><i>irez</i></p>
+                       <p><i>iront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>îmes</i></p>
+                       <p><i>îtes</i></p>
+                       <p><i>irent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irait</i></p>
+                       <p><i>irions</i></p>
+                       <p><i>iriez</i></p>
+                       <p><i>iraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>ît</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>issons</i></p>
+                       <p><i>issez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>issant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>i</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>ies</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="chauv:ir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ait</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>aient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>irai</i></p>
+                       <p><i>iras</i></p>
+                       <p><i>ira</i></p>
+                       <p><i>irons</i></p>
+                       <p><i>irez</i></p>
+                       <p><i>iront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>îmes</i></p>
+                       <p><i>îtes</i></p>
+                       <p><i>irent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irait</i></p>
+                       <p><i>irions</i></p>
+                       <p><i>iriez</i></p>
+                       <p><i>iraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>es</i></p>
+                       <p><i>e</i></p>
+                       <p><i>ions</i></p>
+                       <p><i>iez</i></p>
+                       <p><i>ent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>ît</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>ons</i></p>
+                       <p><i>ez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>i</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>ie</i></p>
+                       <p><i>ies</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="maud:ire">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ire</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>issons</i></p>
+                       <p><i>issez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>issais</i></p>
+                       <p><i>issais</i></p>
+                       <p><i>issait</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>irai</i></p>
+                       <p><i>iras</i></p>
+                       <p><i>ira</i></p>
+                       <p><i>irons</i></p>
+                       <p><i>irez</i></p>
+                       <p><i>iront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>îmes</i></p>
+                       <p><i>îtes</i></p>
+                       <p><i>irent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irais</i></p>
+                       <p><i>irait</i></p>
+                       <p><i>irions</i></p>
+                       <p><i>iriez</i></p>
+                       <p><i>iraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>isse</i></p>
+                       <p><i>isses</i></p>
+                       <p><i>ît</i></p>
+                       <p><i>issions</i></p>
+                       <p><i>issiez</i></p>
+                       <p><i>issent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>issons</i></p>
+                       <p><i>issez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>issant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>it</i></p>
+                       <p><i>its</i></p>
+                       <p><i>ite</i></p>
+                       <p><i>ites</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="fa:illir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>illir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ux</i></p>
+                       <p><i>ux</i></p>
+                       <p><i>ut</i></p>
+                       <p><i>illons</i></p>
+                       <p><i>illez</i></p>
+                       <p><i>illent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>illais</i></p>
+                       <p><i>illais</i></p>
+                       <p><i>illait</i></p>
+                       <p><i>illions</i></p>
+                       <p><i>illiez</i></p>
+                       <p><i>illaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>illirai</i></p>
+                       <p><i>illiras</i></p>
+                       <p><i>illira</i></p>
+                       <p><i>illirons</i></p>
+                       <p><i>illirez</i></p>
+                       <p><i>illiront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>illis</i></p>
+                       <p><i>illis</i></p>
+                       <p><i>illit</i></p>
+                       <p><i>illîmes</i></p>
+                       <p><i>illîtes</i></p>
+                       <p><i>illirent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>illirais</i></p>
+                       <p><i>illirais</i></p>
+                       <p><i>illirait</i></p>
+                       <p><i>illirions</i></p>
+                       <p><i>illiriez</i></p>
+                       <p><i>illiraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>illisse</i></p>
+                       <p><i>illisses</i></p>
+                       <p><i>illisse</i></p>
+                       <p><i>illissions</i></p>
+                       <p><i>illissiez</i></p>
+                       <p><i>illissent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>illisse</i></p>
+                       <p><i>illisses</i></p>
+                       <p><i>illît</i></p>
+                       <p><i>illissions</i></p>
+                       <p><i>illissiez</i></p>
+                       <p><i>illissent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>illant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>illi</i></p>
+                       <p><i>illis</i></p>
+                       <p><i>illie</i></p>
+                       <p><i>illies</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="g:ésir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ésir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>is</i></p>
+                       <p><i>ît</i></p>
+                       <p><i>isons</i></p>
+                       <p><i>isez</i></p>
+                       <p><i>isent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>isais</i></p>
+                       <p><i>isais</i></p>
+                       <p><i>isait</i></p>
+                       <p><i>isions</i></p>
+                       <p><i>isiez</i></p>
+                       <p><i>isaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>isant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+                       <p></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="dé:cevoir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>cevoir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>çois</i></p>
+                       <p><i>çois</i></p>
+                       <p><i>çoit</i></p>
+                       <p><i>cevons</i></p>
+                       <p><i>cevez</i></p>
+                       <p><i>çoivent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>cevais</i></p>
+                       <p><i>cevais</i></p>
+                       <p><i>cevait</i></p>
+                       <p><i>cevions</i></p>
+                       <p><i>ceviez</i></p>
+                       <p><i>cevaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>cevrai</i></p>
+                       <p><i>cevras</i></p>
+                       <p><i>cevra</i></p>
+                       <p><i>cevrons</i></p>
+                       <p><i>cevrez</i></p>
+                       <p><i>cevront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>çus</i></p>
+                       <p><i>çus</i></p>
+                       <p><i>çut</i></p>
+                       <p><i>çûmes</i></p>
+                       <p><i>çûtes</i></p>
+                       <p><i>çurent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>cevrais</i></p>
+                       <p><i>cevrais</i></p>
+                       <p><i>cevrait</i></p>
+                       <p><i>cevrions</i></p>
+                       <p><i>cevriez</i></p>
+                       <p><i>cevraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>çoive</i></p>
+                       <p><i>çoives</i></p>
+                       <p><i>çoive</i></p>
+                       <p><i>cevions</i></p>
+                       <p><i>ceviez</i></p>
+                       <p><i>çoivent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>çusse</i></p>
+                       <p><i>çusses</i></p>
+                       <p><i>çût</i></p>
+                       <p><i>çussions</i></p>
+                       <p><i>çussiez</i></p>
+                       <p><i>çussent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>çois</i></p>
+                       <p><i>cevons</i></p>
+                       <p><i>cevez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>cevant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>çu</i></p>
+                       <p><i>çus</i></p>
+                       <p><i>çue</i></p>
+                       <p><i>çues</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="d:evoir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>evoir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ois</i></p>
+                       <p><i>ois</i></p>
+                       <p><i>oit</i></p>
+                       <p><i>evons</i></p>
+                       <p><i>evez</i></p>
+                       <p><i>oivent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>evais</i></p>
+                       <p><i>evais</i></p>
+                       <p><i>evait</i></p>
+                       <p><i>evions</i></p>
+                       <p><i>eviez</i></p>
+                       <p><i>evaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>evrai</i></p>
+                       <p><i>evras</i></p>
+                       <p><i>evra</i></p>
+                       <p><i>evrons</i></p>
+                       <p><i>evrez</i></p>
+                       <p><i>evront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>ut</i></p>
+                       <p><i>ûmes</i></p>
+                       <p><i>ûtes</i></p>
+                       <p><i>urent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>evrais</i></p>
+                       <p><i>evrais</i></p>
+                       <p><i>evrait</i></p>
+                       <p><i>evrions</i></p>
+                       <p><i>evriez</i></p>
+                       <p><i>evraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>oive</i></p>
+                       <p><i>oives</i></p>
+                       <p><i>oive</i></p>
+                       <p><i>evions</i></p>
+                       <p><i>eviez</i></p>
+                       <p><i>oivent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>usse</i></p>
+                       <p><i>usses</i></p>
+                       <p><i>ût</i></p>
+                       <p><i>ussions</i></p>
+                       <p><i>ussiez</i></p>
+                       <p><i>ussent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ois</i></p>
+                       <p><i>evons</i></p>
+                       <p><i>evez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>evant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>û</i></p>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>ue</i></p>
+                       <p><i>ues</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="m:ouvoir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ouvoir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>eus</i></p>
+                       <p><i>eus</i></p>
+                       <p><i>eut</i></p>
+                       <p><i>ouvons</i></p>
+                       <p><i>ouvez</i></p>
+                       <p><i>euvent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ouvais</i></p>
+                       <p><i>ouvais</i></p>
+                       <p><i>ouvait</i></p>
+                       <p><i>ouvions</i></p>
+                       <p><i>ouviez</i></p>
+                       <p><i>ouvaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ouvrai</i></p>
+                       <p><i>ouvras</i></p>
+                       <p><i>ouvra</i></p>
+                       <p><i>ouvrons</i></p>
+                       <p><i>ouvrez</i></p>
+                       <p><i>ouvront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>ut</i></p>
+                       <p><i>ûmes</i></p>
+                       <p><i>ûtes</i></p>
+                       <p><i>urent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ouvrais</i></p>
+                       <p><i>ouvrais</i></p>
+                       <p><i>ouvrait</i></p>
+                       <p><i>ouvrions</i></p>
+                       <p><i>ouvriez</i></p>
+                       <p><i>ouvraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>euve</i></p>
+                       <p><i>euves</i></p>
+                       <p><i>euve</i></p>
+                       <p><i>ouvions</i></p>
+                       <p><i>ouviez</i></p>
+                       <p><i>euvent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>usse</i></p>
+                       <p><i>usses</i></p>
+                       <p><i>ût</i></p>
+                       <p><i>ussions</i></p>
+                       <p><i>ussiez</i></p>
+                       <p><i>ussent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>eus</i></p>
+                       <p><i>ouvons</i></p>
+                       <p><i>ouvez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ouvant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>u</i><i>û</i></p>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>ue</i></p>
+                       <p><i>ues</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="prom:ouvoir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ouvoir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>eus</i></p>
+                       <p><i>eus</i></p>
+                       <p><i>eut</i></p>
+                       <p><i>ouvons</i></p>
+                       <p><i>ouvez</i></p>
+                       <p><i>euvent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>ouvais</i></p>
+                       <p><i>ouvais</i></p>
+                       <p><i>ouvait</i></p>
+                       <p><i>ouvions</i></p>
+                       <p><i>ouviez</i></p>
+                       <p><i>ouvaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>ouvrai</i></p>
+                       <p><i>ouvras</i></p>
+                       <p><i>ouvra</i></p>
+                       <p><i>ouvrons</i></p>
+                       <p><i>ouvrez</i></p>
+                       <p><i>ouvront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>ut</i></p>
+                       <p><i>ûmes</i></p>
+                       <p><i>ûtes</i></p>
+                       <p><i>urent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>ouvrais</i></p>
+                       <p><i>ouvrais</i></p>
+                       <p><i>ouvrait</i></p>
+                       <p><i>ouvrions</i></p>
+                       <p><i>ouvriez</i></p>
+                       <p><i>ouvraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>euve</i></p>
+                       <p><i>euves</i></p>
+                       <p><i>euve</i></p>
+                       <p><i>ouvions</i></p>
+                       <p><i>ouviez</i></p>
+                       <p><i>euvent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>usse</i></p>
+                       <p><i>usses</i></p>
+                       <p><i>ût</i></p>
+                       <p><i>ussions</i></p>
+                       <p><i>ussiez</i></p>
+                       <p><i>ussent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>eus</i></p>
+                       <p><i>ouvons</i></p>
+                       <p><i>ouvez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>ouvant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>u</i></p>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>ue</i></p>
+                       <p><i>ues</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="s:avoir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>avoir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ais</i></p>
+                       <p><i>ait</i></p>
+                       <p><i>avons</i></p>
+                       <p><i>avez</i></p>
+                       <p><i>avent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>avais</i></p>
+                       <p><i>avais</i></p>
+                       <p><i>avait</i></p>
+                       <p><i>avions</i></p>
+                       <p><i>aviez</i></p>
+                       <p><i>avaient</i></p>
+               </imperfect>
+               <future>
+                       <p><i>aurai</i></p>
+                       <p><i>auras</i></p>
+                       <p><i>aura</i></p>
+                       <p><i>aurons</i></p>
+                       <p><i>aurez</i></p>
+                       <p><i>auront</i></p>
+               </future>
+               <simple-past>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>ut</i></p>
+                       <p><i>ûmes</i></p>
+                       <p><i>ûtes</i></p>
+                       <p><i>urent</i></p>
+               </simple-past>
+       </indicative>
+       <conditional>
+               <present>
+                       <p><i>aurais</i></p>
+                       <p><i>aurais</i></p>
+                       <p><i>aurait</i></p>
+                       <p><i>aurions</i></p>
+                       <p><i>auriez</i></p>
+                       <p><i>auraient</i></p>
+               </present>
+       </conditional>
+       <subjunctive>
+               <present>
+                       <p><i>ache</i></p>
+                       <p><i>aches</i></p>
+                       <p><i>ache</i></p>
+                       <p><i>achions</i></p>
+                       <p><i>achiez</i></p>
+                       <p><i>achent</i></p>
+               </present>
+               <imperfect>
+                       <p><i>usse</i></p>
+                       <p><i>usses</i></p>
+                       <p><i>ût</i></p>
+                       <p><i>ussions</i></p>
+                       <p><i>ussiez</i></p>
+                       <p><i>ussent</i></p>
+               </imperfect>
+       </subjunctive>
+       <imperative>
+               <imperative-present>
+                       <p><i>ache</i></p>
+                       <p><i>achons</i></p>
+                       <p><i>achez</i></p>
+               </imperative-present>
+       </imperative>
+       <participle>
+               <present-participle>
+                       <p><i>achant</i></p>
+               </present-participle>
+               <past-participle>
+                       <p><i>u</i></p>
+                       <p><i>us</i></p>
+                       <p><i>ue</i></p>
+                       <p><i>ues</i></p>
+               </past-participle>
+       </participle>
+</template>
+
+<template name="v:ouloir">
+       <infinitive>
+               <infinitive-present>
+                       <p><i>ouloir</i></p>
+               </infinitive-present>
+       </infinitive>
+       <indicative>
+               <present>
+                       <p><i>eux</i></p>
+                       <p><i>eux</i></p>
+                       <p><i>eut</i></p>
+                       <p><i>oulons</i></p>
+                       <p><i>oulez</i></p>
+                       <p><i>eulent</i></p>
+          &